ارایه سوابق مالکیت بیت کوین در دادگاه توسط کریگ رایت

ارایه سوابق مالکیت بیت کوین در دادگاه توسط کریگ رایت
خلاصه اخبار

به گزارش وب‌سایت سی‌سی‌ان در روز ۲۱ می (۳۱ اردیبهشت)، کریگ رایت (Craig Wright) پرونده‌ای شامل اسناد مربوط به ثبت کپی‌رایت وایت‌پیپر بیت کوین و کد اولیه ان را ارایه کرده است. این اخرین گام در نبرد کریگ رایت برای اثبات خالق بیت کوین و ساتوشی ناکاموتو بودن است.

به گزارش وب‌سایت سی‌سی‌ان در روز ۲۱ می (۳۱ اردیبهشت)، کریگ رایت (Craig Wright) پرونده‌ای شامل اسناد مربوط به ثبت کپی‌رایت وایت‌پیپر بیت کوین و کد اولیه ان را ارایه کرده است. این اخرین گام در نبرد کریگ رایت برای اثبات خالق بیت کوین و ساتوشی ناکاموتو بودن است.

ایا در نهایت خالق مرموز بیت کوین مشخص شد؟

از سال ۲۰۱۵، کریگ رایت، محقق ارشد شرکت ان‌چین (nChain) و یکی از بنیان‌گذاران بیت کوین اس‌وی، بارها و بارها مدعی شده که او خالق ارزشمندترین ارز دیجیتال جهان است، اما تاکنون نتوانسته مدرک محکمی برای اثبات این ادعای خود ارایه کند.

به تازگی از جانب دادگاه ایالات متحده از او خواسته شده بود تا برای تایید ادعایش،  فهرست ادرس‌های عمومی بیت کوین‌های خودش را جهت ارایه‌ی رسمی و علنی به دادگاه، تهیه کند. درخواستی که او با انجام ان موافقت کرد و ادرس‌ها را به صورت عمومی منتشر کرد.

ثبت کپی رایت برای وایت‌پیپر و کد بیت کوین

رایت، پرونده‌ای شامل ثبت حق کپی وایت‌پیپر و کد نرم‌افزار اولیه بیت کوین نسخه ۰.۱ را ارایه داد.

ثبت حق کپی به شماره‌ی TXu 2-136-996، تاریخ اجرایی ۱۱ اوریل ۲۰۱۹، در ایالات متحده برای مقاله‌ای تحت عنوان بیت کوین: یک سیستم پولی الکترونیکی همتا به همتا، که در سال ۲۰۰۸ تکمیل شده است.

این ثبت، نویسنده را با نام کریگ استیون رایت، که از نام مستعار ساتوشی ناکاموتو استفاده می‌کند، به رسمیت می‌شناسد.

ثبت حق کپی در ایالات متحده به شماره‌ی TX-8-708-058، که در تاریخ ۱۳ اوریل ۲۰۱۹،اجرایی شده و برای برنامه کامپیوتری‌ای تحت عنوان بیت کوین، که در تاریخ ۲۰۰۹ تکمیل شده و و تاریخ اولین انتشار ان ۳ ژانویه ۲۰۰۹ است.

رایت بیشتر نسخه ۰.۱ نرم افزار کلاینت بیت کوین را نوشته است و این ثبت بخش‌هایی را که او نوشته، تحت پوشش قرار می‌دهد.

ارایه سوابق مالکیت بیت کوین در دادگاه توسط کریگ رایت

با این حال، جری بریتو (Jerry Berito)، به عنوان مدیر اجرایی کوین‌سنتر (CoinCenter) خاطر نشان می‌کند که هر کسی می‌تواند یک حق کپی ثبت کند. این لزوما به معنای اثبات مالکیت و یا به رسمیت شناختن کریگ رایت به عنوان ساتوشی ناکاموتوی واقعی، از جانب اداره حق کپی ایالات متحده نیست.

وی در این باره عنوان می ‌کند:

روند ثبت یک کپی‌رایت فقط به صورت پر کردن یک فرم است. اداره مربوط به کپی‌رایت، اعتبار این ادعا را تایید نمی‌کند؛ انها فقط ان را ثبت کرده‌اند. اما متاسفانه هیچ روش رسمی‌ای برای به چالش کشیدن این ثبت وجود ندارد. اگر رقیبان دیگری نیز ادعای ساتوشی ناکاموتو بودن داشته باشند و به این اداره مراجعه کنند، این اداره همه انها را ثبت می‌کند.

ایستادن در برابر تمام نظرات مخالف؟

علی رغم اثبات ادعای ساتوشی ناکاموتو بودن توسط کریگ رایت، افراد زیادی هنوز در مورد درستی این اثبات شک و تردید دارند.

افراد بزرگی در صنعت بیت کوین، از کریگ رایت به عنوان متقلب یاد کرده و او را ساتوشی تقلبی نامیدند.

اما رایت اخیرا مجموعه‌ای از مدارک دادخواهی علیه مخالفانش صادر کرد و ادعاهای خودش در این باره را با شدت بیشتری مطرح کرد.

مدیر عامل بایننس، چانگ پایو در مصاحبه‌ای در روز ۱۵ اوریل ۲۰۱۹، در مورد این ادعای کریگ رایت چنین عنوان کرد:

من مخالف هر نوع تقلب کردنی هستم، مانند دروغ گفتن به کسی. از این رو نظر من این است که: کریگ رایت کلاهبردار است.

رایت در دادگاه اخیر خود، پرونده شکایت علیه پیتر مک‌کورماک، اجرا کننده پادکست هایی در مورد ارزهای دیجیتال، تنظیم کرده و خواستار ۱۳۰ هزار دلار خسارت از او شد.

رایت همچنین در ادامه شکایت‌های خود، ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم را مورد هدف قرار داده و تهدید کرده است که هویت Hodlonaut که از چهره‌های تاثیرگذار در حوزه ارزهای دیجیتال است را فاش می‌کند.

کریگ رایت: من ساتوشی هستم

ارایه ثبت حق کپی به عنوان ابزار جدیدی توسط کریگ رایت برای حمایت از ادعای ساتوشی بودن وی عمل خواهد کرد. رایت معتقد است که قصد داشته یک سیستم مالی سالم ایجاد کند و بیت کوین اس‌وی (Bitcoin SV) نسخه واقعی این سیستم مالی بوده است.

رایت همچنین افزود:

برای روشن‌تر شدن این موضوع برای مردم، که من خالق بیت کوین هستم، نیاز است تا به چندین مورد اشاره کنم.

اولا، باور غلطی در میان مردم رایج است که نحوه عملکرد ساتوشی خاص و منحصر به فرد است. اما حقیقت این است که من به عنوان ساتوشی ناکاموتوی واقعی، با افرادی که دیدگاهشان متفاوت از من بود، تعامل داشتم.

دوما، در ساخت بیت کوین، هدف من ایجاد یک سیستم مالی سالم و قانونی بود. هدف از ارایه بیت کوین، ارایه سیستم مالی‌ای بود که بیشتر مردم بتوانند از ان استفاده کنند، نه سیستمی که در جرم و جنایات مورد استفاده قرار گیرد.

فارغ از اینکه ادعاهای اخیر کریگ رایت مبنی بر اینکه سازنده بیت کوین است درست بوده یا نه، چالش هایی که او اخیرا ایجاد کرده توانسته منجر به رشد ارز دیجیتال بیت کوین اس وی شود.

با وجود حذف بیت کوین اس وی از صرافی بایننس در روز ۱۵ اوریل، و به دنبال ان سایر صرافی ها از جمله کراکن، هرچند قیمت این ارز برای مدت چند روز افت زیادی را تجربه کرد اما در ادامه بر خلاف انچه انتظار می رفت روند افزایشی داشته و پس از انتشار این خبر قیمت ان دو برابر شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها