ادعای وابستگی اقتصاد کشور به سپاه از اساس زیر سوال است

ادعای وابستگی اقتصاد کشور به سپاه از اساس زیر سوال است
خلاصه اخبار

وزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: کارکرد سپاه حفاظت از مرزها و انقلاب است و بحث هایی که گفته می شود اقتصاد کشور وابسته به سپاه است از اساس زیر سوال است.

به گزارش سیگنال به نقل از سنا، «فرهاد دژپسند» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که برخی رسانه های خارجی مدعی هستند که ۴۰ تا ۶۰ درصد اقتصاد کشور وابسته به سپاه است، افزود: سخنانی که گفته می شود گزاف و بیهوده است.
وی ادامه داد: مگر می شود ۴۰ تا ۶۰ درصد اقتصاد در دست سپاه باشد؟ ارقام هایی که گفته می شود اگر جمع ببندیم به ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد می رسد؛ آنها از طرفی می گویند که ۷۰ تا ۸۰ درصد اقتصاد در دست دولت است.
وزیر اقتصاد با طرح این سوال که «پس سهم بخش خصوصی چه می شود؟» اضافه کرد: در حالی که بخش خدمات، کشاورزی، صنایع کوچک و متوسط و اصناف در دست بخش خصوصی است.
دژپسند با تاکید بر اینکه به این آمارها نباید اعتماد کرد، گفت: کارکرد سپاه حفاظت از مرزها و انقلاب است.
وزیر اقتصاد گفت: مردم ۴۰ سال با سپاه زندگی می کنند و براساس سخنان رییس جمهوری مردم و سپاه رابطه دو طرفه دارند و اقتصاد ما نیز اقتصاد متزلزلی نیست که با ادعای کاذب متضرر شود.


عضو کابینه دولت دوازدهم به طرح ادغام بانک های نظامی اشاره کرد و اظهارداشت: فرایند ادغام بانک های نظامی با بانک های دولتی در حال انجام است بنابراین نیروی نظامی بانک نیز نخواهد داشت.
وی تصریح کرد: قرارگاه خاتم الانبیاء به صورت پیمانکاری طرح هایی اجرا می کند و در این مسیر براساس مطالبات خود واگذاری هایی صورت می گیرد که بعد از مدتی واگذار می کند.

ادعای وابستگی اقتصاد کشور به سپاه از اساس زیر سوال است

هرگونه تغییر سیاست مقید به این است که رفاه مردم آسیب نبیند


وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص حذف ارز ۴۲۰۰ تومان برای واردات کالای اساسی نیز گفت: دیدگاه های مختلفی در این زمینه وجود دارد.
وی افزود: مدتی است که آثار حذف ارز یارانه ای را بررسی می کنیم.
دژپسند تاکید کرد: سیاست کلی رییس جمهوری این است که هرگونه تغییر سیاست مقید به این است که رفاه مردم آسیب نبیند.

برداشت از صندوق توسعه ملی برای کمک به سیل زدگان منوط به اذن رهبری


عضو کابینه دولت دوازدهم درخصوص برداشت از صندوق توسعه برای کمک به سیل زدگان گفت: برداشت از صندوق توسعه ملی برای کمک به سیلزدگان نیازمند کسب اجازه از رهبری است.
وی افزود: ضمن اینکه مجلس شورای اسلامی نیز در حال تدوین طرحی در این خصوص است.

امسال نیازی به واردات گندم نداریم

ادعای وابستگی اقتصاد کشور به سپاه از اساس زیر سوال است


دژپسند در رابطه با شرایط تحریمی کشور گفت: ما شرایط راحتی نداریم باید زندگی اجتماعی و فردی خود را به گونه ای سازمان دهیم که از دشواری ها عبور کنیم.
وی اظهارداشت: خوشبختانه ظرفیت خالی در کشور وجود دارد که با به بهره برداری از آن می توان نرخ تولید و اشتغال را افزایش داد و باید تلاش کنیم از همه امکانات استفاده کنیم.
وزیر امور اقتصاد گفت: امسال اگر سیل به مناطق آسیب نمی رساند، گندم مازاد بر مصرف تولید داشتیم.
وی اظهارداشت: هم اکنون نیز نیاز به واردات گندم نداریم و محصولات بخش کشاورزی در ترسالی مناسب خواهد بود.
دژپسند گفت: سال گذشته در بخش صنعت نیز تدابیری برای واردات مواد اولیه از گمرکات اندیشیده شد تا تولید آسیب نبیند و این موضوع با جدیت دنبال می شود.
وی افزود: در جلسه ای که با بانک های دولتی داشتم از آنها خواستیم که در اعطای تسهیلات دریغ نکنند و انواع و اقسام شیوه ها سرمایه گذاری ها را تجهیز و برای تامین سرمایه در گردش کمک کنند.
وزیر امور اقتصاد گفت: گمرکات، سازمان مالیاتی، بانک ها و بیمه ها آمادگی دارند برای رونق تولید از تمام امکانات استفاده کنند.

فرهاد دژپسند عصر سه شنبه در نامه ای به فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که متن کامل آن در تارنمای وزارت اموراقتصادی و دارایی منتشر شده است، تاکید کرد مقام های کاخ سفید «در فضای توهم و رویا به سر می‌برند».
دژپسند افزود: این اقدام نسنجیده دولت آمریکا که خود پرونده‌ای سیاه و عملکردی غیرقابل دفاع در حمایت از تروریسم بین‌المللی، تروریسم اقتصادی و ترویج ناامنی در سراسر جهان دارد، در عزم و اراده نیروهای زحمتکش و جان برکف سپاه پاسدارن در ادامه خدمتگزاری به ملت شریف ایران و مواجهه با توطئه‌ها و اقدامات خصمانه آمریکا و ایادی ریز و درشت آن بویژه در منطقه خاورمیانه کوچک ترین خللی نخواهد داشت.
وی یادآوری کرد: سپاه پاسداران، مولود انقلاب و جزء جدایی‌ناپذیر پیکره واحد ملت ایران است که در ۴۰ سال گذشته خدمات ارزشمندی برای حفظ و تقویت انقلاب اسلامی و آرمان‌های بلند آن داشته و همچون سدی در برابر تهدیدات و خطرات بالقوه و بالفعل دشمنان ایستاده است.
«خدمات و زحمات پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان فرزندان این مرز و بوم آنچنان درخشان است که به توصیف نیازی ندارد؛ چنانکه در حادثه سیل اخیر، به عنوان یک نمونه و گوشه ای از این ارادت قلبی و اخلاص پاسداران عزیز به مردم کشورمان، شاهد مجاهدت ها و زحمات خالصانه ایشان در خدمت رسانی به آسیب دیدگان بوده و هستیم».

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: با نگاهی به فلسفه و چرایی شکل گیری این نهاد انقلابی درمی یابیم که تفکر و اندیشه پاسداری به تشکیلات سازمانی و رسمی سپاه پاسداران محدود نبوده و همه آنهایی که دل در گرو این نظام و انقلاب دارند خود را یک پاسدار و بسیجی می دانند.
دژپسند تاکید کرد به پویش ‘من یک سپاهی هستم’ می پیوندد و پشتیبانی و حمایت کامل خود را از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد.

منبع: sena.ir