ادامه مذاکرات با هندی‌ها/ صبر عجیب ۱۹ساله ایران تا ۲ ماه دیگر به نتیجه می‌رسد؟

ادامه مذاکرات با هندی‌ها/ صبر عجیب ۱۹ساله ایران تا ۲ ماه دیگر به نتیجه می‌رسد؟
خلاصه اخبار

باید دید؛ آیا صبر عجیب ۱۹ساله ایران در برابر وقت‌کشی هندی‌ها در توسعه میدان گازی مشترک فرزاد B تا دو ماه آینده به نتیجه می‌رسد؟

به گزارش سیگنال به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در میانه آبهای خلیج فارس میدان گازی بزرگی واقع شده که بخشی از آن در آبهای ایران و بخشی در آبهای عربستان قرار دارد. این میدان گازی که در بخش ایران با نام “فرزادB” شناخته می‌شود، در منطقه‌ای به‌نام بلوک فارسی در غرب میدان پارس شمالی و شمال‌غرب میدان‌های ‌گلشن و فردوسی واقع شده است.

این میدان در عربستان با نام “عربیه” شناخته می‌شود و ذخایر درجای آن بالغ بر 12 تریلیون و 500 میلیارد فوت‌مکعب برآورد شده است.

 منطقه‌ای به‌نام بلوک فارسی در غرب میدان پارس شمالی

نام “فرزادB” در ایران با مشارکت هندی‌ها در بخش بالادستی نفت ایران گره خورده، چرا که قریب به 19 سال، توسعه این میدان در انتظار وقت‌کشی هندی‌هاست.

امضای قرارداد اولیه اکتشاف و توسعه فرزادB با کنسرسیومی متشکل از سه شرکت دولتی هند به حدود سال 2000 میلادی بازمی‌گردد؛ اما این قرارداد فقط در بخش اکتشاف اجرایی شد و اعلام شد که در سال 2008 میدان گازی فرزادB توسط شرکت‌های هندی به‌عنوان یکی از بزرگترین میدان‌های گازی کشف‌شده در خارج از مرزهای هند به‌ثبت رسید. در بخش توسعه این میدان تاکنون هیچ اقدامی از سوی ایران برای برداشت منابع گازی صورت نگرفته و همچنان وزارت نفت ایران منتظر حضور و سرمایه‌گذاری هندی‌هاست.

وزارت نفت ایران در دولت‌های مختلف، صبری عجیب در برابر وقت‌کشی هندی‌ها به‌خرج داده و هنوز نیز در خصوص وضعیت توسعه این میدان مشترک، “مذاکرات در جریان با هندی‌ها” به‌عنوان آخرین وضعیت اعلام می‌شود.

بیژن زنگنه، وزیر نفت، هفتم خرداد 98، درباره آخرین وضعیت قرارداد با شرکت‌ هندی برای توسعه میدان گازی فرزادB، بیان کرد: “طرحی را برای تأمین مالی توسعه میدان گازی فرزادB آماده کرده و قرارداد و دیگر مسائل مرتبط به آن در حال تنظیم است”.

زنگنه اضافه کرد: “اگرچه هنوز هندی‌ها برای توسعه میدان گازی فرزادB جلو نیامده‌اند اما قصد ما این است که آخرین مذاکرات نیز با آن‌ها انجام شود البته اگر همچنان اعلام آمادگی نکردند کار را با یک شرکت ایرانی پیش خواهیم برد، هرچند اگر شرکت هندی جلو بیاید و اعلام آمادگی کند، آن‌ها در اولویت وزارت نفت برای تکمیل این میدان گازی خواهند بود”.

همچنین پیش از این، در تاریخ دوازدهم اردیبهشت ماه 98، رضا دهقان، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت در امور توسعه و مهندسی از تعیین تکلیف میدان گازی فرزاد A و B تا سه ماه آینده خبر داد و گفت: “هم‌اکنون مذاکرات جدی با شرکت هندی ONGC برای توسعه میدان گازی فرزادB در حال انجام است”.

از این وعده، یک ماه گذشته، و باید دید؛ آیا صبر عجیب 19ساله ایران در برابر وقت‌کشی هندی‌ها، تا دو ماه آینده به نتیجه می‌رسد؟

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.