اخرین خبرهای صنعت نفت از زبان زنگنه

اخرین خبرهای صنعت نفت از زبان زنگنه
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، بیژن نامدار زنگنه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری از شبکه دوم سیما با تشریح یکصد و هفتاد و ششمین نشست سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) در واکنش به اظهارات وزیر انرژی عربستان، گفت: ایران نه تنها تهدیدکننده امنیت انرژی نیست، بلکه بزرگ‌ترین ضمانت‌کننده ثبات و امنیت انرژی در […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، بیژن نامدار زنگنه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری از شبکه دوم سیما با تشریح یکصد و هفتاد و ششمین نشست سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) در واکنش به اظهارات وزیر انرژی عربستان، گفت: ایران نه تنها تهدیدکننده امنیت انرژی نیست، بلکه بزرگ‌ترین ضمانت‌کننده ثبات و امنیت انرژی در منطقه بوده است.
وی درباره اظهارات خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان که در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان از ایران به‌عنوان تهدیدکننده امنیت انرژی جهان نام برده بود، اظهار کرد: آقای فالح فرد تکنوکرات و محترمی است و به‌طور معمول حرف‌های سیاسی از ایشان نمی‌شنویم، احتمالاً از وی خواسته‌اند این حرف‌های سیاسی را بیان کند.
وی افزود: بهتر بود آقای فالح تا من آنجا (وین) بودم این حرف‌ها را بیان می‌کردند تا پاسخ دهم. چرا وقتی ٣٠٠٠ کیلومتر فاصله گرفتم این حرف‌ها را مطرح کردند؟

***ایران بزرگ‌ترین ضمانت‌کننده ثبات و امنیت انرژی در منطقه است

وزیر نفت با بیان این‌که ایران نه تنها تهدیدکننده امنیت انرژی نیست بلکه بزرگ‌ترین ضمانت‌کننده ثبات و امنیت انرژی در منطقه بوده است، اظهار کرد: ما از اول گفته‌ایم نفت را سیاسی نکنید. نفت نباید سیاسی باشد. من حتی به سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پیشنهاد محکوم کردن اقدام آمریکا را در تحریم ایران و ونزوئلا دادم، اما برخی دوستان گفتند این سازمان سیاسی نیست و وارد این مباحث نشویم.
به گفته زنگنه، دود سیاسی کردن بازار نفت به چشم همه می‌رود و فقط این‌گونه نیست که به چشم ما برود.

***آمریکا هم‌اکنون بزرگ‌ترین تهدیدکننده ثبات و امنیت انرژی جهان است / ‏‬ نفت سلاح نیست

وی با بیان این‌که آمریکا هم‌اکنون بزرگ‌ترین تهدیدکننده ثبات و امنیت انرژی جهان است، تصریح کرد: آمریکا از نفت به‌عنوان سلاح استفاده می‌کند. نفت سلاح است یا نیست؟ به ما بگویند. خمپاره یک سلاح است. تفنگ یک سلاح است. بگویند نفت سلاح است یا نیست؟ اگر سلاح است همه حق دارند از آن استفاده کنند. نمی‌شود کسی که زورش بیشتر است از آن استفاده کند و بگوید دیگران از آن استفاده نکنند.
وزیر نفت تاکید کرد: ما می‌گوئیم نفت سلاح نیست و بارها آن را مطرح کرده‌ایم، بنابراین از آن به‌عنوان سلاح استفاده نکنید.
زنگنه با بیان این‌که امنیت انرژی به نفع ایران است و آن‌ها (عربستان) دارند ما را به چیزی متهم می‌کنند که ما خود در صورت حادث شدن اتفاقی در خلیج فارس از آن متضرر می‌شویم، تصریح کرد: هم اکنون آن‌ها از وضع خلیج فارس سود می‌برند؛ قیمت بالای نفت به نفع عربستان است و عربستان نشان داده که خواهان قیمت نفت بالاست.
وی گفت: هم‌اکنون برای ایران بشکه‌های صادراتی اهمیت بیشتری نسبت به قیمت نفت دارند.