اخبار هفتگی نفت (منتهی به 7 اردیبهشت 1398)

اخبار هفتگی نفت (منتهی به 7 اردیبهشت 1398)
خلاصه اخبار

بازار جهانی نفت در سطح بین المللی هفته پر تلاطمی را تجربه کرد و در این میان قیمت ها روند صعودی به خود گرفتند.

بازار نفت در سطح بین المللی هفته پر تلاطمی را تجربه کرد. از نزدیک شدن به تاریخ 12 اردیبهشت و اظهار نظر مایک پمپئو مبنی بر عدم امکان تمدید معافیت ها تا گمانه زنی در رابطه با احتمال نرمش امریکا در به صفر رساندن صادرات نفت ایران، همه و همه در رقم زدن یک هفته هیجان انگیز در بازار نفت نقش داشتند.

طوفان کاترینا در بازار نفت ؟!

کارشناسان موافقند که بازار نفت در زمینه عرضه دچار مشکل خواهد شد و سه گزینه اصلی ایران، ونزوئلا و لیبی را مسبب آن می دانند. استفان برناک، تحلیلگر PVM اشاره کرد تولید نفت لیبی حتما مختل خواهد شد. ژنرال حفتر و نیروهای شرق لیبی قصد دارند طرابلس را تصرف کنند. کایلین برچ، اقتصاددان واحد اطلاعات اقتصادی معتقد است ایران و تحریم های امریکا علیه صنعت نفت این کشور مهمترین مسئله عرضه نفت هستند. هرچند برخی تحلیلگران می گویند امریکا با تمرکز بر سخت تر کردن تحریم ها علیه ونزوئلا و رژیم نیکلاس مادورو دیگر بر مشتریان نفت ایران سخت نخواهد گرفت. چرا که نفت ایران می تواند جایگزین خوبی برای نفت ونزوئلا در بازار های مالی باشد.

نفت 100 دلاری می شود؟

گزارش شرکت خدمات مالی مریل لینچ (از زیر مجموعه های Bank of America) نشان می دهد احتمال افزایش قیمت نفت به دلیل اجرای مقررات جدید سازمان بین المللی دریانوردی و تحریم های امریکا علیه ایران و ونزوئلا، بسیار بالاست. همچنین معتقد است این افزایش قیمت با سال 2008 متفاوت می باشد. چرا که افزوده شدن 1.1 میلیون بشکه در روز به ظرفیت پالایشگاه ها و انتظار رشد سریع تر عرضه نفت شیل امریکا به طرف عرضه کمک خواهد کرد.

حذف نفت ایران از بازار جهانی و اثر پروانه ای

در حالی که تا اتمام معافیت خرید نفت ایران 10 روز مانده بود، اینبار مایک پومپئو پشت تریبون قرار گرفت و از عدم تمدید این معافیت های سخن گفت. بیانیه ای که خیلی زود باعث افزایش 2.5 درصدی قیمت نفت شد. عنوان بیانیه این بود: «همکاری ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی درباره انرژی و سیاست‌های ایران»

حذف نفت ایران اگر صحت داشته باشد، کشور های چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه را با کسری بودجه و افزایش تورم مواجه خواهد کرد. یک مقام هندی در واکنشی به این بیانیه اشاره کرد امریکا باید مراقب متحدان خود و شرکای استراتژیکش باشد. بنظر می رسد داستان واردات نفت ایران از سوی دو خریدار عمده اش یعنی هند و چین پیچیده تر شود. چرا که هر دوی این کشور های در حال توافق با امریکا در مورد مسائل تجاری هستند. پیش از این دونالد ترامپ اعلام کرد قصد دارد معافیت تعرفه بر کالاهای وارداتی هند به امریکا را –که ارزش آن بالغ بر 5.6 میلیارد دلار ارزیابی می شود- لغو کند. این تصمیم در راستای کاهش کسری تجاری امریکا با کشور ها اتخاذ شده است. بنابراین هند باید در مورد درخواست تمدید معافیت خرید نفت ایران با احتیاط عمل کند.