اخبار هفتگی نفت (منتهی به 4 خرداد 1398) : چوب حراج ونزوئلا به سرمایه ملی / ترامپ “عامل مخرب” بازار نفت

اخبار هفتگی نفت (منتهی به 4 خرداد 1398) : چوب حراج ونزوئلا به سرمایه ملی / ترامپ “عامل مخرب” بازار نفت
خلاصه اخبار

نفت در چند روز اخیر بیشترین میزان کاهش هفتگی خود در سال 2019 را ثبت کرد. نفت برنت با 3.84 درصد و نفت وست تگزاس اینترمدیت با 5.81 درصد کاهش این هفته به کار خود پایان دادند.

با وب سایت سیگنال همراه شوید تا در ادامه این مطلب به بررسی مهمترین اخبار بازار نفت در هفته ای که گذشت بپردازیم.

چوب حراج ونزوئلا این بار به ذخایر نفتی اش!

پیش از این در مقابله دولت مستقر کاراکاس با تحریم های نفتی امریکا شاهد فروش ذخایر طلای این کشور به امارات بودیم. اینبار اما ونزوئلا به ذخایر نفتی اش هم چوب حراج زده است. شرکت نفتی دولتی PDVSA، 6.4 میلیون بشکه نفت با 15 تا 17 دلار تخفیف به ازای هر بشکه به شرکت های روسی، چینی و هندی عرضه خواهد کرد. همچنین صادرات نفت این شرکت دولتی به کوبا در ماه می، به چهار برابر افزایش یافت و از 355 هزار بشکه در آوریل به 1.4 میلیون بشکه رسید.

پیش بینی مریل لینچ از قیمت نفت

مریل لینچ در حالت بد بینانه در صورتی که تنش های تجاری میان چین و امریکا تشدید شود، کاهش قیمت نفت را تا 50 دلار پیش بینی کرده است. با این حال در میان مدت با توجه به تحریم های امریکا علیه صنعت نفت ونزوئلا و ایران، کاهش قابل توجه تولید اوپک و کاهش عرضه نفت از سوی مکزیک، قیمت نفت برنت 70 دلار به ازای هر بشکه خواهد بود. در بلند مدت اما اجرای تصمیم سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) برای کاهش آلایندگی سوخت های دریایی که از ابتدای سال 2020 عملیاتی خواهد شد، ممکن است قیمت نفت را به 90 دلار به ازای هر بشکه افزایش دهد.

زنگنه به مجلس قول داد!

وزیر نفت با حضور در بین نمایندگان مجسل وعده داده میزان صادرات نفت را در سطح قید شده در بودجه کشور نگه دارد. قانون بودجه سال 98 با فرض فروش روزانه 1.5 میلیون بشکه نفت خام تدوین شده است. تا کنون در گزارش های متعددی در سیگنال به احتمال فروش 500 تا 700 هزار بشکه نفت در حالت معقول اشاره کرده ایم. اظهارات زنگنه در حالی مطرح می شود که رویترز در ادعایی قابل تامل از دپوی 20 میلیون بشکه نفت بدون خریدار ایران در بندر دالیان چین خبر می دهد. این در حالی است که گزارش هایی از معطل ماندن چند نفتکش ایرانی در بندر های چین نیز مخابره شده است.

با این حال موردی که شاید اظهارات آقای زنگنه را قابل تامل کند، عدم تمایل عربستان سعودی به افزایش تولید آنهم علیرغم خواست امریکا است. به نظر می رسد عربستان با خروج ایران، کمبود قابل توجهی را در ناحیه عرضه احساس نکرده است که این خود بیانگر توانایی ایران در فروش نفت در بازار خاکستری می باشد.

روسیه صادرات نفت به اروپا را از سر می گیرد

جریان نفت از طریق خط لوله دروژبا به شرق اروپا و آلمان که در ماه آوریل پس از آلودگی نفت خام روسیه با مقادیر بالای ماده ی سمی کلراید آلی متوقف شده بود نهم ژوئن از سر گرفته می شود. با این حال شرکت های روسی از خیر فروش نفت آلوده شان هم نگذشته اند. شرکت های بازرگانی ویتول و یونی پک حدود 700 هزار تن نفت آلوده روسیه را به پالایشگاه های مستقل چینی خواهند فروخت. تخمین ارزش این نفت برای معامله گران دشوار ترین بخش است، زیرا فروش نفت آلوده تا کنون سابقه نداشته است. معامله گران اروپایی اظهار کردند محموله های نفت آلوده با تخفیف 10 تا 20 دلار در هر بشکه عرضه شده اند.

نیروی مخرب بازار نفت؛ پرزیدنت ترامپ!

در حال حاضر مهمترین عوامل اثر گذار بر بازار نفت در حالی جنگ تجاری، تنش های خاورمیانه، اختلال عرضه های ناخواسته، تصمیمات اوپک و تولید کنندگان نفت شیل است که از میان این پنج عامل، تصمیمات ترامپ به نوعی بر تمام این موارد اثر گذار یا حتی عامل ایجاد آن هاست. در این بین اما مهمترین عامل که چشم معامله گران را به خود دوخته است، سرنوشت جنگ تجاری چین و امریکا است. امریکا اخیرا تعرفه ی 250 میلیارد دلار از کالاهای چینی را از 10 درصد به 25 درصد افزایش داد. چین نیز در یک اقدام متقابل بر 60 میلیارد دلار کالای امریکایی تعرفه گمرکی وضع کرد. کارشناسان فکر نمی کنند با وجود این اقدامات، سطح مذاکرات به راحتی به نقطه ای بازگردد که در اواخر آوریل قرار داشت.