اخبار هفتگی نفت (منتهی به 17 خرداد 1398)

اخبار هفتگی نفت (منتهی به 17 خرداد 1398)
خلاصه اخبار

شاخص های بازار جهانی نفت در هفته گذشته بار دیگر روی رنگ سبز را دیدند. احتمالات از ادامه کاهش تولید نفت افزایش یافت اما همه چیز به تصمیمات نشست آخر ماه اوپک بر می گردد.

با وب سایت سیگنال همراه شوید تا در ادامه این مطلب به بررسی مهمترین اخبار بازار نفت در هفته ای که گذشت بپردازیم.

وضعیت خرید نفت ایران توسط آسیایی ها در ماه آوریل

واردات نفت کشور های آسیایی از ایران نسبت به ماه مارس، 3.2 درصد رشد داشته است. چین در ماه مارس، واردات نفت از ایران را به بالاترین میزان طی 5 سال گذشته افزایش داده بود و 800 هزار بشکه در روز از ایران نفت خرید. این کشور در ادامه و در ماه آوریل واردات خود را به 789 هزار بشکه رساند در حالی که در مدت مشابه سال گذشته این عدد 650 هزار بشکه بود.

واردات نفت ژاپن نیز از 30 هزار بشکه در روز در آوریل 2018، با افزایشی سه نیم برابری به 141 هزار بشکه رسید. کره جنوبی که پنجمین وارد کننده نفت در جهان محسوب می شود و به شدت به واردات میعانات گازی و نفت فوق سبک ایران وابسته است، با پشت سر گذاشتن هند به دومین خریدار بزرگ نفت ایران در آسیا تبدیل شد و به طور متوسط 416 هزار بشکه نفت از ایران وارد کرد که بالاترین میزان طی دو سال گذشته محسوب می شود و رشد 24.5 برابری واردات نفت ایران توسط این کشور را نشان می دهد.

بدترین عملکرد نفت در هفت سال گذشته

نفت بدترین عملکرد ماهانه خود طی 7 سال اخیر را در ماه می به ثبت رساند. افزایش تنش های تجاری و به دنبال آن نگرانی ها از کاهش رشد اقتصاد جهانی موثر ترین عامل در کاهش قیمت نفت بوده است. پنجشنبه 9 خرداد دونالد ترامپ در واکنش به ادامه ورود مهاجران غیر قانونی از مکزیک، اعلام کرد در نظر دارد بر برخی کالاهای وارداتی از این کشور تعرفه 5 درصدی وضع کند. تصمیمی که البته خیلی زود طی یک پیام توئیتری توسط ترامپ منتفی اعلام شد.

نشست فوق العاده دولت هند با موضوع واردات نفت ایران

سوشما سواراج، وزیر امور خارجه هند به همتای ایرانی خود، محمد جواد ظریف، اعلام کرد که هند با توجه به منافع اقتصادی و امنیت انرژی خود در خصوص واردات نفت از ایران تصمیم خواهد گرفت. این در حالی است که مقامات هندی هفته گذشته اعلام کردند دولت جدید هند به دنبال برگزاری هر چه زودتر مذاکرات با ایران برای احیای واردات نفت از این کشور و پرداخت بهای آن از طریق روپیه است.

تاثیر تحریم های آمریکا علیه صنعت پتروشیمی ایران

تحریم های امریکا بر صنعت پتروشیمی ایران به دلایل مختلف، نه تنها تحریم و محدودیتی جدید محسوب نمی شود بلکه غیر قابل اجرا ترین تحریمی است که علیه ایران هدف گذاری شده است. با این حال باید به آمار نگران کننده مایک پمپئو نیز اشاره کرد. وزیر امور خارجه و مدیر سابق سرویس اطلاعات امریکا (CIA) در توضیحی بر دلیل اقدام اخیر امریکا اعلام کرد 20 درصد اقتصاد ایران در اختیار نهاد سپاه پاسداران قرار داشته و هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس (که با نماد “فارس” در بورس فعالیت می کند) ارتباط تنگاتنگی با این نهاد نظامی دارد.

در واقع صنعت پتروشیمی حداقل 350 نوع محصول با صد ها خریدار به ده ها مقصد صادراتی دارد و به همین دلیل انعطاف پذیری اش بالاست، یعنی شرایط مختلفی در حمل زمینی و دریایی دارد و تنوع محصول و مشتری نمی گذارد این صنعت تحریم پذیر باشد.

این را هم در نظر داشته باشید که این محصولات علاوه بر داشتن بازار مصرفی در کشور های همسایه، بر خلاف نفت پایانه های مشخص صادراتی ندارد و الزاما با کشتی ها بزرگ و قابل ردیابی نیز حمل نمی شوند. در آخر بد نیست به نبود ظرفیت جایگزینی محصولات پتروشیمی ایران توسط عربستان سعودی و دیگر کشور های عربی اشاره کنیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.