اخبار هفتگی نفت (منتهی به 14 اردیبهشت 1398)

اخبار هفتگی نفت (منتهی به 14 اردیبهشت 1398)
خلاصه اخبار

هفته دوم اردیبهشت ماه 1398 در بازار نفت پر نوسان سپری شد و در این میان قیمت نفت دچار نوسانات شدیدی بود.

هفته ای که در میانه آن خبر عدم تمدید معافیت خرید نفت ایران توسط مایک پمپئو اعلام شد و ترامپ نیز به بازار های مالی قول مساعد همکاری عربستان و امارات برای جایگزینی نفت ایران را داد.

برآورد شرکت خدمات مالی مریل لینچ از میزان تولید ایران

شرکت خدمات مالی مریل لینچ (زیر مجموعه بانک امریکا) در آخرین برآورد خود اشاره کرد تحریم های امریکا باعث کاهش تولید نفت و میعانات گازی ایران در نیمه دم سال 2019 به زیر 1.9 میلیون بشکه در روز برسد. این در حالی است که تولید ایران در سه ماهه سوم سال 2018 حدود 3.6 میلیون بشکه در روز بوده است.

ترامپ و چالش تحریم نفت ایران

فرارسیدن فصل تابستان و مسافرت های تابستانه (Summer Driving Season) که باعث افزایش مصرف سوخت می شود از یک سو و از سویی دیگر فاصله 18 ماهه تا انتخابات ریاست جمهوری 2020 امریکا که نظر سنجی ها نشان از یک رقابت سخت و نفسگیر می دهند چالش هایی است که به نظر می رسد ترامپ باید با آن روبرو شود.

آیا نفت عربستان جایگزین بازار نفت ایران خواهد شد؟

ترامپ پس از اعلام لغو بدون بازگشت معافیت تحریم خرید نفت ایران، به خبرنگاران اعلام کرد عربستان و سایر اعضای اوپک تولیدشان را افزایش می دهند تا بازار دچار شوک ناشی از نبود نفت ایران نشود. دیدار خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان، فاتح بیرول، رئیس آژانس بین المللی انرژی و ریک پری، وزیر انرژی امریکا، نیز در همین راستا بود.

نرسی قربان اشاره کرد ادعای عربستان از جایگزینی نفت ایران از نظر فنی قابلیت اجرا ندارد از آن جایی که نوع و کیفیت نفت ایران و عربستان با یکدیگر متفاوت می باشد. با اینحال کشور های مصرف کننده می توانند چند نوع نفت را با یکدیگر مخلوط کرده تا مناسب امور پالایشگاهی شود.امری که باعث افزایش هزینه های آن ها خواهد شد.

افزایش قیمت بنزین در امریکا

در هفته منتهی به روز دوشنبه، قیمت متوسط بنزین خرده فروشی ها، 5 سنت از هفته قبل بالاتر رفته و به 2.89 دلار برای هر گالن رسیده است. این را اداره اطلاعات انرژی امریکا می گوید. قیمت بنزین به واسطه تشدید تحریم ها علیه ایران افزایش یافته است. چالشی که در آن ترامپ به مردم گفت برای کاهش بهای بنزین از نمایندگان ایالت هایشان درخواست کاهش مالیات بر سوخت را داشته باشند.

ایران از اوپک خارج نخواهد شد

این را مسعود کرباسیان، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران می گوید. او این را هم گفت که قرار نیست یک نفر در دنیا تعیین کند ما چگونه رفتار کنیم و ما هم صرفا تماشاکننده باشیم. ایران سیاست های خودش را دنبال خواهد کرد. وی در خصوص مشکلات تحریمی بیمه نفت کش ها اظهار داشت مکانیزم های لازم در این زمینه دیده شده و همه نفتکش ها بیمه می شوند.

افزایش صادرات نفت ایران به آسیا

براساس آمار شرکتRefinitiv  صادرات ایران در ماه مارس به بالاترین میزان در 8 ماه گذشته رسید و چین، هند، ژاپن و کره جنوبی مجموعا 1.57 هزار بشکه در روز از ایران نفت خریدند. موسسه مشاوره FGE معتقد است که ایران همچنان روزانه 200 تا 300 هزار بشکه نفت از طریق عراق، پاکستان و احتمالا ترکیه صادر خواهد کرد و در عین حال، شرکت ژوهای ژنرونگ چین به خرید نفت از ایران ادامه خواهد داد. بنابراین موضع سخت امریکا بدان معناست که صادرات ایران احتمالا روزانه 300 تا 400 هزار بشکه در روز کاهش یابد.

بزرگنمایی از ذخایر نفت خام تجاری امریکا

جان کمپ، تحلیلگر ارشد رویترز، با اشاره به این که رشد ذخایر نفت خام تجاری امریکا در هفته های اخیر، شاهدی بر کافی بودن عرضه نفت خام در بازار جهانی نیست، اشاره داشت تقاضا پالایشی نفت خام با اتمام فصل تعمیر و نگهداری پالایشگاه های امریکا روند افزایشی خواهد داشت. هر چند ممکن است دوره اورهال پالایشگاه ها به دلیل لزوم تطبیق با استاندارد قانون جدید سازمان جهانی دریانوردی کمی بیشتر طول بکشد. طبق این قانون که اجرای آن از سال 2020 آغاز خواهد شد، سوخت کشتی ها باید با سولفور کمتر از 0.5 درصد باشد. بنابراین به نظر می رسد با توجه به فرارسیدن فصل گرما و نیاز سیستم های سرمایشی عربستان به انرژی بیشتر، آغاز فصل مسافرت های تابستان در امریکا، پایان دوره تعمیر و نگهداری پالایشگاه ها و از سر گیری فعالیت های پالایشی در امریکا و به تبع آن کاهش ذخایر نفت، افزایش حجم تقاضا اینبار قیمت نفت را به سطوح بالاتر از 75 دلار ببرد.