صعود قیمت های سنگ آهن، اتانول و طلا در گزارش روز

صعود قیمت های سنگ آهن، اتانول و طلا در گزارش روز

صعود قیمت های جهانی سنگ آهن

قیمت محموله‌های سنگ آهن با محتوای آهن 63.5 درصدی برای تحویل به تیانجین حدود 150 دلار در هر تن رسید، این امر پس از اینکه فولادسازان تولید را از سر گرفتند و حمل‌ونقل را از سر گرفتند رخ داد. چین همچنان برای انعطاف‌پذیری زنجیره تامین به عنوان بخش مهمی از اقتصاد در حال تلاش است. آخرین داده‌ها از اقتصاد چین نشان داد که نرخ بهره‌برداری از ظرفیت کوره‌های بلند در 247 کارخانه فولاد در سراسر چین افزایش یافته و اکنون به بالاترین سطح از اواخر ژوئیه 2021 رسیده است. همچنین، برنامه‌ریز دولتی چین 32 پروژه سرمایه‌گذاری دارایی ثابت به ارزش 520 میلیارد یوان را در سال جاری تصویب کرد که این امر میتواند محرک بیشتر تقاضا و ادامه صعود قیمت ها باشد.

نمودار 1

بانک مرکزی چین نرخ بهره را کاهش میدهد

بانک خلق چین در 15 آوریل 2022 نسبت سپرده الزامی نزد بانک مرکزی را برای اکثر بانک ها 25 واحد و برای بانک های کوچکتر 50 واحد پایه کاهش داد که از 25 آوریل اجرایی میشود. این اقدام حدود 530 میلیارد یوان نقدینگی بلندمدت برای تقویت اقتصاد آزاد خواهد کرد. بازارها انتظار داشتند که بانک مرکزی پس از تعهد کابینه چین برای انجام این کار در میان خطرات رشد ناشی از شیوع جدید کووید-19، بازار ضعیف املاک و جنگ در اوکراین، نرخ بهره را کاهش دهد. نرخ بهره همچنین برای برخی از بانک های تجاری کوچکتر روستایی و شهری به میزان 25 واحد کاهش یافت.

طلا دو هفته متوالی در روند صعودی

در حالی که بحران اوکراین و افزایش فشارهای تورمی جذابیت این فلز امن را افزایش داد، در حالی که به نظر می‌رسید سرمایه‌گذاران به افزایش قریب‌الوقوع نرخ بهره فدرال رزرو نگاه می‌کنند، طلا روز پنجشنبه در 1973.2 دلار در هر اونس بسته شد و دومین افزایش هفتگی متوالی خود را ثبت کرد. آخرین داده ها نشان داد که نرخ تورم سالانه ایالات متحده در ماه مارس 8.5 درصد افزایش یافت و با سریع ترین سرعت خود از دسامبر 1981 شتاب گرفت. در همین حال، پس از اعلام کمک نظامی 800 میلیون دلاری جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده به اوکراین، سرمایه گذاران همچنان در مورد جنگ اوکراین نگران هستند. از روز چهارشنبه، پیش از حمله گسترده‌تر روسیه در شرق اوکراین تشدید بالقوه بحران و جنگ در این کشور قیمت کالاها را بالاتر برده و باعث ایجاد یک محیط تورمی شدیدتر شده است.

اتانول به بالاترین سطح 6 هفته اخیر رسید

پس از اعلام رئیس جمهور بایدن مبنی بر تعلیق ممنوعیت فروش تابستانی بنزین E15، که تقاضا برای سوخت زیستی را افزایش می دهد، قیمت های آتی اتانول به 4.58 دلار افزایش یافت که بالاترین رقم از 4 مارس بود. این اقدام به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد تا ترکیبی را با اتانول 15 درصد انتخاب کنند، که تقریباً 10 سنت ارزان‌تر از مخلوط E10 است، اگرچه این امر کاهش بهره‌وری انرژی و صرفه‌جویی را محدود می‌کند.

اتانول
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.