احضار جف گارزیک به دادگاه در جریان پرونده‌ی کریگ رایت

احضار جف گارزیک به دادگاه در جریان پرونده‌ی کریگ رایت
خلاصه اخبار

جف گارزیک(Jeff Garzik)، یکی از اولین توسعه‌دهندگان کد‌های پایه‌ی بیت‌کوین(Bitcoin) بوده و در گذشته با شرکت BitPay نیز همکاری داشته است. وی با انتشار متن احضاریه دادگاه در حساب توئیترش، نشان داد که در پرونده‌ی دعوی دیوید کلیمن(David Kleiman) بر علیه کریگ رایت(Craig Wright)، اطلاعاتی از او درخواست شده است.

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت، دادخواست اشاره شده بیش از ۲۴ درخواست را در زمینه‌های مختلف همانند هویت حقیقی خالق بیت‌کوین ساتوشی ناکاموتو(Satoshi Nakamoto)،Silk Road و Mt. Gox را شامل می‌شود. گارزیک برای اسناد مربوط به شکایت دیوید کلیمن بر علیه کریگ رایت به دادگاه منطقه‌ای فلوریدای جنوبی احضار شد. شکایت دیو کلیمن متخصص کامپیوتر در پزشکی قانونی فلوریدا که در سال ۲۰۱۳ از دنیا رفت، توسط برادرش آیرا(Ira) نمایندگی می‌شود. این دعوی، ساتوشی ناکاموتو(در اینجا منظور کریک رایت) را برای سرقت ۳۰۰,۰۰۰ بیت‌کوین که ادعا می‌شود از عملیات ماینینگ در روزهای اولیه‌ی عرضه‌ی بیت‌کوین‌ استخراج شده است، تحت تعقیب قرار می‌دهد.

احظار جف گارزیک به دادگاه در جریان پرونده‌ی کریگ رایت

در دعوی قانونی بیت‌کوین «شما احظار شده‌اید». (اسکن صفحه‌ی اول) احضاریه‌ای که به منظور شفاف‌سازی به‌دست من رسیده است.

در میان پرسش‌های مطرح شده از گارزیک، هویت ساتوشی ناکاموتو قرار دارد، گزارش شده است که وی «کنترل تقریبا ۱ میلیون بیت‌کوین را در اختیار دارد.»

دادگاه درخواست می‌کند:

تمامی اسناد، مکاتبات و توافقاتی که ادعای شخصی گارزیک را در ساتوشی ناکاموتو خواندن دیو کلیمن اثبات می‌کند، به دادگاه ارائه شود.

مکاتبات همه‌ی روش‌ها از جمله ایمیل‌ها، پیامک(SMS)، پیام‌های مستقیم در توئیتر(Twitter Direct Messages)، پست‌های فیسبوک و غیره را شامل می‌شود.

گارزیک مدت زیادی با ساتوشی ناکاموتو در توسعه‌ی بیت‌کوین همکاری کرده است و برای سال‌ها (تا زمان توقف فعالیت خالق بیت‌کوین در سال ۲۰۱۱) از طریق ایمیل‌های شخصی و فروم‌های آنلاین با وی در ارتباط بوده است. گارزیک بعدها اعلام کرد که معتقد است وی با کلیمن همکاری می‌کرده است:

تئوری شخصی من این است که ساتوشی ناکاموتو همان دیو کلیمن است. سبک برنامه‌نویسی وی (با ساتوشی ناکاموتو) مطابقت دارد. این شخص به‌طور خودآموز برنامه‌نویسی را فراگرفته است، برنامه‌نویس بیت‌کوین شخصی بسیار بسیار باهوش بوده است، اما مهندس نرم افزار آموزش دیده نبوده است.

احضاریه‌ی دادگاه سه آدرس ایمیلی را که به ساتوشی ناکاموتو تعلق دارد، شامل آدرس‌های زیر ارائه می‌کند: satoshin@gmx.com، satoshi@vistomail.com و satoshi@anonymousspeech.com.

مدارکی که دادگاه از گارزیک درخواست کرده است

ممکن است ورود گارزیک به این موضوع به نزاع پیرامون حقوق کلیمن خاتمه دهد.

گارزیک باید تمامی مکاتبات با کریگ رایت و دیوید کلیمن را به همراه مدارک زیر ارائه کند:

  • اسناد و مکاتبات مرتبط با W&K Info Defense Research که تحقیقات در زمینه‌ی بیت‌کوین‌های مورد مناقشه در موضوع اختلاف توسط کلیمن و رایت را بر عهده دارد.
  • مکاتبات با Uyen Nguyen که به تحقیقات در این رابطه مرتبط شده است
  • اسناد و مکاتبات مربوط به استخراج بیت‌کوین در بازه‌ی زمانی ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳٫
  • اطلاعات در رابطه با صندوق Tulip Trust/GISCR Trust که بیش از ۱ میلیون بیت‌کوین را در اختیار دارد و گزارش شده است که کیف پول این صندوق در سال ۲۰۲۰ آزاد می‌شود.
  • مکاتبات و توافقات مرتبط با Silk Road

گارزیک ۳۰ روز از تاریخ احضاریه فرصت دارد مدارک درخواست شده را به دفاتر آتلانتا(Atlanta)، جورجیا(Georgia) ارائه کند.

ممکن است ورود وی به این پرونده، به حل مناقشه‌ی حقوق کلیمن کمک کند اما انتظار نداریم هویت واقعی خالق بیت‌کوین آشکار گردد.