احتمال بروز جنگ ارزی درصورت اصرار دولت امریکا بر دستکاری دلار

احتمال بروز جنگ ارزی درصورت اصرار دولت امریکا بر دستکاری دلار
خلاصه اخبار

کارشناسان معتقدند دستکاری دلار آمریکا توسط واشنگتن باعث می شود سایر کشورها ارزش ارز داخلی خود را بیشتر پایین بیاورند .در نتیجه، یک جنگ ارزی به راه می‌افتد که می تواند جنگ تجاری بین آمریکا و سایر کشورها را شدیدتر سازد .

به گزارش سیگنال به نقل از اتحادیه طلا، دونالد ترامپ از خزانه داری آمریکا و فدرال رزرو خواست دلار را تضعیف کند و عقیده دارد صادرات آمریکا به خاطر تلاش‌های سایر کشورها در تضعیف ارزش هایشان ضربه خورده است .
ولی برخی هشدار می‌دهند تلاش های آمریکا بر رشد ناخالص داخلی آن در کوتاه مدت تاثیر منفی می گذارد و باعث به راه افتادن یک جنگ ارزی می شود که نتیجه آن یک دلار قوی‌تر است .
کپیتال ایکانامیکس در هشتم جولای نوشت:« از نظر تاریخی، تلاش برای تضعیف دلار موفقیت نابسامانی داشته است و دلایل خوبی وجود دارد که باور کنیم هر گونه مداخله در حال حاضر شکست خواهد خورد» .
طی چند هفته گذشته، ترامپ چین و اروپا را متهم به دستکاری ارز هایشان با تسهیل سیاست پولی و تضعیف ارز کرده است. در سوم جولای، ترامپ در توییترش نوشت کشورهای خارجی یک بازی بزرگ ارزی راه انداخته اند و پول به داخل سیستم هایشان تزریق می کنند تا با آمریکا رقابت کنند .
ترامپ عقیده دارد یک دلار قوی‌تر با گران کردن صادرات آمریکا برای خریداران خارجی به آن آسیب می‌رساند و تلاش‌های دولت را برای کاهش کسری تجاری بی نتیجه می‌گذارد .
تقویت صادرات هدف اصلی وضع عوارض ترامپ و رقابت تجاری بلند مدت آن با چین و بعد مکزیک و کانادا بوده است .
ایده دستکاری دلار آمریکا محدود به کاخ سفید نمی‌شود. الیزابت وارن دموکرات، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 2020 پیشنهاد مدیریت فعال دلار آمریکا را برای تقویت صادرات و تولید داخلی داده است .
وی در طرح اقتصادی خود می نویسد ما باید ابزارهای مختلفی را در نظر بگیریم و با سایر کشورهایی که از ناهماهنگی ارزی ضربه خورده اند کار کنیم تا ارزش ارزمان در حدی باشد که برای کارگران و صنایع ما مفید باشد .
ولی دو نگرانی وجود دارد : پیامدهای دخالت در ارزش گذاری ارز و تمایل یا عدم تمایل فدرال رزرو برای کمک .
برخی نگرانند دستکاری دلار آمریکا باعث شود سایر کشورها ارزش ارز داخلی خود را بیشتر پایین بیاورند .در نتیجه، یک جنگ ارزی به راه می‌افتد که می تواند جنگ تجاری بین آمریکا و سایر کشورها را شدیدتر سازد .
طی چند ماه گذشته ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای اصلی جهان مثل یورو و پوند انگلیس بالا رفته است. شاخص دلار آمریکا طی شش ماه گذشته نوسان داشته ولی از 95.90 هشتم ژانویه به 97.31 در روز دوشنبه رسید .
کپیتال ایکانامیکس نوشت تضعیف دلار با مقابله کشورهای دیگر مواجه می‌شود و ممکن است در صورت بالا رفتن نرخ بهره، در طولانی مدت نتیجه عکس بدهد. بانک مرکزی سرمایه هایش را برای ثبات دلار می فروشد. در کوتاه‌مدت هشدار می دهند که دلار ضعیف می تواند قیمت واردات را بالا ببرد و قدرت خرید خانواده ها و کسب و کارهای آمریکا را کاهش دهد .
ولی سوال این است که آیا رئیس جمهور می تواند هر کاری برای تضعیف دلار انجام دهد و آیا فدرال رزرو با او همکاری می کند .
اگر ارزش دلار در ادامه سال جاری پایین بیاید، انتظار می رود فشار بیشتری بر خزانه داری آمریکا در انجام اقدام مستقیم وارد شود .

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.