احتمال افزایش لیست کالاهای قابل معامله از کانال «INSTEX»

احتمال افزایش لیست کالاهای قابل معامله از کانال «INSTEX»
خلاصه اخبار

رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری خارجی اتاق بازرگانی می‌گوید احتمال معامله کالاهای غیرتحریمی با سازوکار «INSTEX» و همچنین اتصال سایر کانال‌های مالی کشورها به آن وجود دارد.

به گزارش سیگنال به نقل از ایبِنا، درباره ثبت ساز و کار مالی ایران و اروپا « INSTEX» در فرانسه گفت: در حال حاضر این کانال مالی تنها برای کالاهای بشردوستانه، غذا و دارو است اما احتمال دارد یکسری از کالاهایی که بشردوستانه نیستند ولی در فهرست کالاهای تحریمی نیز قرار ندارند، بتوان با این ساز و کار معامله کرد.
وی همچنین پیش بینی کرد که در آینده کانال های مالی ایران با سایر کشورها نیز به این ساز و کار متصل شوند. رییس مرکز سرمایه گذاری خارجی اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: در حال حاضر بانک کونلون چین همکاری های خود با ایران را متوقف کرده، اما برای کالاهای بشردوستانه قرار است با ایران همکاری داشته باشد و می توان این بانک را به « INSTEX» متصل کرد.
عضو هیات نمایندگان تفاوت عملیات در بانک کونلون چین با ساز و کار « INSTEX» اروپا را تشریح کرد و گفت: شما می توانید برای خرید کالاهای بشردوستانه پول نقد، اعتبارات اسنادی یا حواله به آن بدهید و کالای مورد نظر را خریداری کنید اما هنوز نحوه عملیات « INSTEX» مشخص نشده و نمی دانیم که آیا تنها از محل ارز حاصل از صادرات کالاهای نفتی امکان خرید وجود دارد یا اینکه می توان اعتبارات اسنادی برای آن گشود یا برای آن حواله ارزی صادر کرد.
مستوفی خاطرنشان کرد که با اجرایی و عملیاتی شدن INSTEX، سایر شرکای تجاری ایران از جمله چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، … نیز می توانند از آن الگوبرداری کرده یا به این ساز و کار متصل شوند تا تجارت خود با ایران را حفظ کنند.
رییس کمیسیون سرمایه گذاری خارجی اتاق بازرگانی در عین حال درباره تاثیر اجرایی شدن « INSTEX» بر بازار ارز گفت: نوسانات ارزی در ماه های گذشته ناشی از آن بود که عرضه و تقاضا در بازار تناسبی با هم نداشت ولی در حال حاضر تفاوت نرخ ارز در سامانه نیما، سنا و بازار آزاد کم شده است.
وی با بیان اینکه در ماه های اخیر تقاضا برای ارز کاهش یافته ادامه داد: از سوی دیگر بانک مرکزی نیز ارز بیشتری را به بازار تزریق می کند؛ « INSTEX» باعث تزریق شدن ارز بیشتر به بازار نمی شود و بیشتر نوعی معامله تهاترگونه است.

برچسب‌ها