اجرای بیش از ۴ هزار واحد مسکونی نهضت ملی در هرمزگان

اجرای بیش از ۴ هزار واحد مسکونی نهضت ملی در هرمزگان
خلاصه اخبار

مدیرکل بنیاد مسکن با اعلام اینکه بیش از ۴ هزار واحد مسکونی نهضت ملی که از سال گذشته آغاز شده در استان در حال اجراست، از صدور ۹۴ هزار جلد سند در استان خبر داد.

به گزارش سیگنال به نقل از هیبنا

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، شهریار نوری‌زاده مدیرکل بنیاد مسکن هرمزگان در خصوص اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان، سنددارکردن واحدهای مسکونی در روستاها و شهرهای کوچک، اجرای طرح بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی روستایی اعلام کرد: استان در اجرای طرح نهضت ملی مسکن (از اردیبهشت 1400) در مجموع 4 هزار و 20 واحد بنیاد ساز را در دست اجرا دارد که از این تعداد در بندرعباس یکهزار و 600 واحد، در بندر کنگ و بندرلنگه 420 واحد در حال اجراست و بقیه در سایر شهرها اجرایی می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن پیشرفت فیزیکی واحدهای آغاز شده را بین 10 تا 70 درصد عنوان کرد و ادامه داد: مقرر است تا بخشی از واحدهای آغاز شده بنیادساز طرح نهضت ملی مسکن در استان تا پایان فروردین 1402 تحویل متقاضیان شود.

نوری‌زاده در عین حال تعداد واحدهای گروهی‌ساز استان را 320 واحد عنوان کرد و افزود: واحدهای گروهی‌ساز در شهرهای جاسک، سیریک، حاجی‌آباد، بندر خمیر، میناب و رودان است که در این بخش اراضی به مردم به شکل گروهی واگذاری شده است که این تعداد واحدهای مسکونی توسط خود مردم در حال اجراست.

مدیرکل بنیاد مسکن هرمزگان در خصوص اجرای قانون جهش تولید مسکن نیز اعلام کرد: در 37 شهر 8 هزار و 882 نفر متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد 4 هزار و 882 نفر استعلام‌هایشان بدون مشکل است و تاکنون یکهزار و 338 نفر تایید نهایی شدند که برای همه این متقاضیان در هماهنگی با اداره کل راه و شهرسازی استان اراضی موردنظر تهیه شده و متقاضیان تایید نهایی شده به مرور به پروژه‌ها معرفی خواهند شد تا پروسه اجرای مسکن این تعداد از متقاضیان نیز در استان توسط بنیاد مسکن آغاز شود.

نوری‌زاده با یادآوری اینکه بنیاد مسکن در اجرای طرح نهضت ملی مسکن سالانه 200 هزارواحد مسکونی شهری و بهسازی و نوسازی 200 هزار واحد روستایی را عهده‌دار است گفت: اجرای طرح نهضت ملی مسکن متقاضی‌محور است که تاکنون در استان برای تامین زمین مشکلی ایجاد نشده است.

55 درصد واحدهای مسکونی استان مقاوم‌سازی شد

وی در خصوص مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی استان اعلام کرد: از سال 84 که مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی در دستور کار قرار گرفتم 187 هزار واحد مسکونی روستایی در استان وجود دارد که تاکنون 55 درصد با کمک بنیاد مسکن و مردم مقاوم‌سازی شده است.

صدور 94 هزار سند روستایی و شهری توسط بنیاد در هرمزگان

نوری‌زاده در پاسخ به این پرسش که میزان ارایه سند به واحدهای مسکونی روستایی فاقد سند از ابتدای اجرای طرح چه تعداد بوده و برنامه امسال چه تعدادی است؟، گفت:در بنیاد مسکن تاکنون با همکاری ثبت اسناد در حدود 88هزار سند روستایی و 6 هزار سند شهری را صادر و به مردم تحویل داده ایم. برنامه امسال نیز حدود 4 هزار سند اسناد مالکیت روستایی است.

انجام بازنگری طرح هادی 150 روستا

مدیرکل بنیاد مسکن هرمزگان در خصوص اجرای طرح عمران روستایی توضیح داد: در استان یکهزار و 331 روستایی بالای 20 خانوار وجود دارد که برای 98 درصد روستاها مطالعات انجام شده و در یک برنامه زمانبندی چهارساله 500 روستا باید بازنگری شود که سال گذشته 150 روستا بازنگری شده است.

در اجرای طرح های هادی میانگین اجرای طرح هادی روستایی در استان حدود 40 درصد اجرایی شده‌است‌. سال گذشته 290 میلیاردتومان از سرفصل های ملی و استانی و قیر تخصیصی استانی اعتبار داشتیم که 200 میلیاردتومان تخصیص یافت و برای 200 روستا اعتبار تخصیص دادیم و به مرور اجرای طرح هادی روستاها انجام خواهد شد.