اجاره بها گنجینه‌های پردردسر در بانک ها

اجاره بها گنجینه‌های پردردسر در بانک ها
خلاصه اخبار

افزایش بی‌سابقه قیمت انواع سکه طلا و ارزهای خارجی در یک سال گذشته و هشدارهای انتظامی در مورد افزایش سرقت از منازل شخصی توجه دارندگان این دارایی‌ها به صندوق امانات بانک‌ها را افزایش داده است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» براساس اخبار منتشر شده، استقبال از صندوق امانات بانک‌ها موجب شده تا برخی بانک‌های دولتی و خصوصی که این خدمت را برای مشتریان خاص خود در نظر گرفته‌اند از ارائه آن به مشتریان عادی خودداری کنند.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، از سوی دیگر بانک مرکزی هم پس از نوسان‌های ارزی اخیر با طراحی حساب‌های سپرده ارزی تضمین شده تلاش کرده است تا این دارایی‌های راکد را به چرخه اقتصادی کشور بازگرداند. اما صاحبان این دارایی‌ها همچنان در پی حفظ آن با دسترسی آسان‌تر هستند.

اطمینان و دسترسی سریع به این صندوق‌ها، ضریب بالای امنیت آنها و بی‌اطلاعی از میزان دارایی‌ها از مزیت‌های صندوق‌های امانات بانکی است. اما بانک‌های کشور اعم از دولتی و خصوصی در سال‌های گذشته از این خدمت برای مشتریان خاص خود استفاده کرده‌اند و پیش‌بینی حجم بالای تقاضای مشتریان بانکی را نکرده‌اند.

اجاره بها گنجینه‌های پردردسر در بانک ها


ضمن اینکه هزینه استفاده از این صندوق‌ها با احتساب ودیعه‌ای که علاوه‌بر اجاره‌بها باید به بانک‌ها پرداخت شود، شرایط مناسبی را برای مشتریان عادی فراهم نمی‌کند. براساس اطلاعات به دست آمده اجاره‌بهای این صندوق‌ها در برخی از بانک‌های دولتی به‌ازای هر سانتی‌متر مربع از حداقل ۵۰ هزار تومان آغاز می‌شود و اجاره‌بهای آن در ساختمان‌های مرکزی بانک‌ها که از ضریب امنیتی بالاتری برخوردار هستند بالاتر از دیگر شعب بانک‌هاست.

بالاترین رقم اجاره صندوق امانات مربوط به ساختمان مرکزی بانک ملی است که به‌دلیل مجاورت با موزه جواهرات ملی از بالاترین سطوح امنیتی برخوردار است.

کوچک‌ترین صندوق امانات بانکی حدود ۵۰ سانتی‌متر مربع حجم دارد و بزرگ‌ترین آن به اندازه یک اتاق ۹ متری است که می‌توان اشیایی چون فرش‌های نفیس و عتیقه را در آن به راحتی نگهداری کرد. طبق اطلاعات ارائه شده از سوی بانک‌های کشور، تحویل صندوق امانات به مشتریان به شرایطی بستگی دارد که گردش حساب یا حداقل موجودی سه ماه اخیر آن باید در حدود ۸ میلیون تومان باشد. مدت زمان اجاره این صندوق‌ها یک‌ساله است.

ارزان‌ترین اجاره یکصد هزار تومان به اضافه ۸۰۰ هزار تومان ودیعه اعلام شده است. علاوه‌بر این اجاره صندوق امانات نیاز به سپرده‌گذاری ۵ تا ۱۲ میلیون تومانی دارد و به گفته یکی از مسوولان مربوطه در یکی از بانک‌های خصوصی، به سپرده ۵ تا ۱۲ میلیون تومانی سود هم پرداخت می‌شود.

بنابر گزارش‌های منتشر شده برخی بانک‌ها نرخ‌های کمتری را هم ارائه داده‌اند که از این موارد می‌توان به نرخ اجاره یک صندوق با ابعاد کوچک اشاره کرد که مبلغ اجاره ماهانه آن ۳۸ هزار تومان و مبلغ ودیعه ۳۰۰ هزار تومان اعلام شده است.

در مجموع مشتریان عادی با توجه به سختگیری بانک‌ها در ارائه این خدمات، ترجیح می‌دهند برای نگهداری دارایی‌های با ارزش خود از گاوصندوق‌های خانگی و جاسازی در منازل استفاده کنند هر چند نگران امنیت داشته‌های خود نیز هستند.

منبع: donya-e-eqtesad.com