اتهامات ترامپ درباره غنی‌سازی ایران

اتهامات ترامپ درباره غنی‌سازی ایران
خلاصه اخبار

با وجود نظارت مستمر آژانس بین المللی انرژی اتمی بر برنامه هسته‌ای ایران، رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد ایران از مدت‌ها قبل تعهدات هسته‌ای خود را نقض می‌کرده و در حال غنی‌سازی است.

به گزارش سیگنال به نقل از اتحادیه طلا، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر مدعی شد که ایران از مدت‌ها قبل در نقض مفاد برجام در حال غنی‌سازی اورانیوم بوده است.

ترامپ در پیام توئیتری خود بدون ذکر دلیل یا انتشار اسناد خاصی در مورد این ادعا خود، نوشت: «ایران از مدت‌ها پیش با نقض آشکار توافق وحشتناک 150 میلیارد دلاری که توسط جان کری و دولت اوباما حاصل شد، اقدام به غنی‌سازی پنهانی اورانیوم کرده است. یادتان باشد که این توافق قرار بود تنها ظرف چند سال منقضی شود. تحریم‌ها به‌زودی افزایش چشمگیری خواهند داشت.»

رئیس‌جمهور آمریکا در حالی ایران را به نقض تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام متهم کرده است که برنامه هسته‌ای ایران تحت نظارت کامل بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار داشته و هرگونه تغییری در میزان ذخایر اورانیوم و سطح غنی‌سازی، ظرف مدت کوتاهی از سوی این بازرسان به آژانس اعلام می‌شود. علاوه بر این، از زمان اجرای برجام تاکنون آژانس هر سه ماه یک بار اقدام به انتشار گزارشی جامع در مورد برنامه هسته‌ای ایران کرده و طی 15 گزارش متوالی پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود بر اساس بند 7 برجام را به‌طور رسمی تأیید کرده است.