آینده قیمت خودرو چه می‌شود؟

آینده قیمت خودرو چه می‌شود؟
خلاصه اخبار

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اگر نظارت و کنترل بر بازار خودرو دقیق و مدون باشد، با توجه به افزایش تیراژ تولید خودرو در سال 98 و خرید خودرو به عنوان کالای مصرفی نباید افزایش قیمتی در بازار خودرو در سال 98 داشته باشیم.

ولی ملکی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تجارت‌نیوز در پاسخ به این سوال که آیا قیمت خودرو در سال ۹۸ گران‌تر می‌شود؟ گفت: قیمت خودرو تابع عوامل مختلف است، اولین عامل این است که براساس قانون عرضه و تقاضا زمانی که عرضه خودرو در بازار افزایش پیدا ‌کند، قیمت خودرو یا ثابت می‌ماند یا اینکه کاهش پیدا خواهد کرد، بنابراین با توجه به اینکه افزایش تولید خودرو در سال ۹۸ محتمل است، قیمت خودرو در سال ۹۸ یا ثابت می‌ماند یا کاهش خواهد یافت.

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دومین عامل این است که ضرورت دارد گرایش پول‌های سرگردان یا نقدینگی به بازار خودرو که به صورت کاذب ایجاد شده است، کمتر شود، به‌طوری که دست دلالان و سودجویان باید از بازار خودرو کوتاه شود.

سناریوی خوش‌بینانه صنعت خودرو
ملی تاکید دارد که خودروهای پیش‌فروش‌شده در زمان مقرر خود به مردم تحویل شوند و خرید خودرو تنها باید به عنوان کالای مصرفی باشد.

وی ادامه داد: زمانی که دیگر به بازار خودرو به عنوان کالای سرمایه‌ای نگاه نشود و تقاضای کاذب و حبابی در بازار خودرو کاهش پیدا کند، بدون شک قیمت خودرو در بازار کاهش خواهد یافت، اما اگر حجم تولید کاهش پیدا کند و همچنان تقاضای کاذب برای خودرو در بازار وجود داشته باشد قیمت خودرو افزایش پیدا خواهد کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: سومین عامل بعد نظارتی است، اگر نظارت و کنترل بر بازار خودرو دقیق و مدون باشد، با توجه به افزایش تیراژ تولید خودرو در سال ۹۸ و خرید خودرو به عنوان کالای مصرفی نباید افزایش قیمتی در بازار خودرو در سال ۹۸ داشته باشیم.

ملکی تایید کرد: منظور از نظارت این است که خودروهای پیش‌فروش‌شده در زمان مقرر خود به مردم تحویل شوند و خرید خودرو تنها باید به عنوان کالای مصرفی باشد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین در حال حاضر بیش از ۱۳ هزار خودروی خارجی دپوشده در گمرکات کشور داریم که ترخیص این خودروها باعث کاهش قیمت خودروهای خارجی در بازار می‌شود.