آینده صنعت نفت الجزایر تیره و تار شده است

آینده صنعت نفت الجزایر تیره و تار شده است
خلاصه اخبار

با افزایش بحران سیاسی در الجزایر، آینده صنعت نفت این کشور زیر سوال رفته و حالا آینده این صنعت پس از کناره‌گیری رئیس جمهور بوتفلیقه در اوایل ماه جاری و آغاز دوباره تحقیقات در مورد فساد، مبهم تر هم می شود.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، با افزایش بحران سیاسی در الجزایر، آینده صنعت نفت این کشور در اوایل همین هفته زیر سوال رفت و حالا آینده این صنعت مبهم تر هم می شود، چون سوناتراچ، شرکت نفت دولتی آن با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری پس از کناره‌گیری رئیس جمهور بوتفلیقه در اوایل ماه جاری و آغاز دوباره تحقیقات در مورد فساد، خود را زیر ذره بین می بیند .

شرکت سوناتراچ به طرز جدایی ناپذیری مرتبط با رژیم بوتفلیکا بود.
پس از اینکه ناآرامی‌های الجزایر فعالیت شرکت‌های نفت خارجی مثل اکسون را در کشور متوقف کرد، شرایط برای سوناتراچ مساعد شد. با اینکه برخی شرکت‌های انرژی خارجی پیش از هر اقدامی منتظرند ببینند چه پیش می آید، به نظر نمی رسد تا قبل از انتخابات جدید که قرار است در 4 جولای 2019 برگزار شود، جلو بیایند.
ولی انتظار نمی رود تاریخ نهایی انتخابات جدید برای کشور آرامش به همراه داشته باشد، چون الجزایر تاریخچه بدی از خشونت هنگام تغییر قدرت دارد .
سوناتراچ که مانند خود بوتفلیکا چندان مقبول نیست، قبلاً هم رسوایی‌هایی داشته است و تحقیقات جدیدی که امروز اعلام شد می تواند صنعت نفت این کشور را بیش از پیش مختل کند. سوناتراچ در مرکز یک پرونده پولشویی و فساد قرار داشت که تنها چند سال پیش باعث زندانی شدن چندین تن از رهبرانش شد .
صادرات نفت و گاز الجزایر 85 درصد کل صادرات کشور های اوپک را تشکیل می دهد و 20 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را شامل می شود .
تولید نفت الجزایر در مارس کاهش یافت که نشان می‌دهد تولید اوپک در مارس بسیار کمتر از مقداری است که قول داده بود .
منبع: www.tasnimnews.com