آیا قیمت برنج افزایش می‌یابد؟

آیا قیمت برنج افزایش می‌یابد؟

 رویترز، افزایش قیمت گندم و ذرت، تقاضا برای برنج کم عیار در جیره حیوانات در سراسر آسیا را افزایش می دهد و قیمت مهم ترین کالای اساسی جهان را بالا می برد. واردات جهانی محصولات زراعی پس از تهاجم روسیه به اوکراین کاهش یافت.

آیا قیمت برنج افزایش می‌یابد؟

قیمت آتی گندم شیکاگو در هفته گذشته به بالاترین حد خود رسید در حالی که ذرت پس از تعطیلی بندرهای اوکراینی جنگ زده و تحریم های غرب بر صادرات روسیه به بالاترین میزان خود در یک دهه گذشته رسید. افزایش قیمت گندم و ذرت به نوبه خود خریداران را به دنبال جایگزینی از جمله چین که بزرگترین بازار خوراک در جهان است سوق داد.

برنج معمولاً با قیمت بالایی نسبت به گندم معامله می‌شود، اما افزایش قیمت 50 درصدی گندم نسبت به یک ماه پیش تفاوت بین این دو دانه را به شدت کاهش داده و حتی گندم را از برخی برنج‌های شکسته (برنجی که در آن دانه ها در طول فرآیند آسیاب شکسته شده است) گران‌تر کرده است.

آیا قیمت برنج افزایش می‌یابد؟

برنج معیار غذایی صادرکنندگان تایلندی در هفته گذشته به دلیل تقاضای بیشتر غذا و خوراک، بیشترین افزایش هفتگی خود را از اکتبر 2020 به دست آورد و با افزایش 5 درصدی به حدود 421.50 دلار در تن رسید. این بالاترین رقم از ژوئن گذشته است و قیمت ها ممکن است به افزایش خود ادامه دهند. قیمت صادرات از ویتنام و هند نیز بیشتر شده است.

شرلی مصطفی، اقتصاددان برنج فائو در رم گفت: اگر قدرت حاکم بر بازارهای گندم و ذرت همچنان ادامه داشته باشد، علاقه بیشتری به برنج شکسته برای خوراک دام وجود خواهد داشت. این فقط غذای حیوانات نیست، می‌تواند جایگزینی در سایر بخش‌های مصرفی نیز باشد، مانند اینکه افراد بیشتری برای وعده‌های غذایی خود به برنج روی آورند.

آیا قیمت برنج افزایش می‌یابد؟

چین برای امسال تا دو میلیون تن ذرت اوکراینی را وارد کرده بود، اما با توجه به اختلال در زنجیره لجستیک اوکراین، اکثر این محموله ها اکنون در خطر هستند.

به گفته یک تاجر برنج مستقر در پکن، انتظار می رود چین برای جایگزینی این حجم از دست رفته، حدود سه میلیون تن برنج شکسته وارد کند که این رقم در دو سال گذشته سالانه دو میلیون تن بوده است.

یکی دیگر از واردکنندگان در گوانگدونگ به دنبال خرید برنج شکسته از تایلند است، در حالی که برخی دیگر به تازگی برنج شکسته هندی را برای خوراک خریداری کرده اند.

کریشنا رائو، رئیس انجمن صادرکنندگان برنج هند گفت: “تقاضا برای برنج شکسته هندی به دلیل قیمت بالاتر ذرت افزایش یافته است. تولیدکنندگان خوراک در تلاشند تا ذرت را با برنج جایگزین کنند.”

او افزود که قیمت برنج 100 درصد هندی شکسته از 290 دلار در ماه فوریه به 320 دلار در هر تن در این ماه افزایش یافته است.

به گفته تاجران مستقر در بانکوک، علاوه بر افزایش قیمت برنج، تولیدکنندگان خوراک در تایلند نیز به دنبال استفاده بیشتر از برنج شکسته شده برای جایگزینی ذرت هستند که باعث افزایش قیمت‌های داخلی در سراسر کشور می‌شود.

یکی از تاجران در بانکوک گفت: تقاضا برای برنج با کیفیت پایین تر از صنعت خوراک دام تایلند افزایش چشمگیری دارد.  بسیاری از برنج های شکسته تایلند احتمالاً در بازار داخلی مصرف می شود.

اگر مصرف کنندگان گندم در هند  (دومین مصرف کننده بزرگ برنج پس از چین ) به دلیل قیمت بالای بی سابقه گندم داخلی به برنج روی آورند، قیمت جهانی برنج ممکن است در سه ماهه دوم افزایش بیشتری پیدا کند.

ذخایر جهانی برنج قرار است امسال به رکورد ۱۹۰ میلیون تن برسد. افزایش قیمت برنج نگرانی‌های امنیت غذایی را برای برخی از فقیرترین کشورهای آفریقا و آسیا تشدید می‌کند، جایی که میلیون‌ها نفر به در دسترس بودن مواد اصلی ارزان متکی هستند.

یکی از تاجران غلات ساکن سنگاپور گفت: «در حال حاضر، برنج شکسته عمدتاً برای بخش خوراک است، اما از آنجایی که جنگ طولانی می‌شود و خریداران نمی‌توانند گندم کافی را در اختیار بگیرند، به امنیت غذایی می‌رسد. خریداران هر کاری که بتوانند برای جایگزینی گندم گران قیمت با برنج یا جایگزین های دیگر انجام خواهند داد.

برای مشاهده آخرین اخبار روز ایران و جهان می‌توانید اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

برچسب‌ها