آیا ترامپ می‌تواند شرکت‌های آمریکایی را به زور از چین خارج کند؟

آیا ترامپ می‌تواند شرکت‌های آمریکایی را به زور از چین خارج کند؟
خلاصه اخبار

ترامپ گفت طبق قانون چهل ساله ای موسوم به «اختیارات اقتصادی وضعیت اضطراری بین المللی» اجازه دستور به توقف فعالیت شرکت‌های آمریکایی در چین را دارد.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرگزاری تسنیم، دونالد ترامپ هفته گذشته با اعلام دستور توقف فعالیت شرکت‌های آمریکایی در چین، سرمایه‌گذاران را وحشت زده کرد. آیا ترامپ حق این کار را دارد؟

متخصصان می گویند پاسخ این سوال احتمالا مثبت است. ترامپ در توییت دیگری گفت طبق قانون چهل ساله ای موسوم به «اختیارات اقتصادی وضعیت اضطراری بین المللی» اجازه این کار را دارد. با این شرایط ،کار در چین برای شرکت‌های آمریکایی سخت می‌شود.

طبق این قانون که در 1977 تصویب شد، رئیس جمهور اجازه دارد پس از اعلام وضعیت اضطراری ملی، یک سری فعالیت های شرکت های آمریکایی درگیر در تجارت جهانی را مورد بررسی قرار دهد یا ممنوع کند. این فعالیت ها شامل تبادلات ارزی، پرداخت ها یا نقل و انتقال های بانکی یا واردات و صادرات ارز خارجی و اوراق بهادار میشود. اولین بار در 1979 جیمی کارتر از این قانون برای تحریم دولت ایران طی بحران گروگانگیری در این کشور استفاده کرد.

اخیراً ترامپ از این قانون برای اعمال محدودیت بر شرکت های آمریکایی که با شرکت هواوی چین تجارت می کنند استفاده کرده بود. وی همچنین تهدید کرد از این قانون برای اعمال عوارض بر مکزیک به خاطر مهاجرت ها استفاده خواهد کرد. تنها تفاوت این است که ترامپ از این قانون که معمولاً برای تحریم ها کاربرد دارد به عنوان حربه های در جنگ تجاری با چین استفاده می کند.

کلایتون الن تحلیلگر گفت:« تهدید ترامپ به توقف فعالیت شرکت‌های آمریکایی در چین هیچ منع قانونی ندارد. کاخ سفید همچنین می تواند انتظار حمایت از طرف دادگاه ها را هم داشته باشد».

لری کودلو، مشاور اقتصادی کاخ سفید گفت:«در تئوری این قانون این وجود دارد ولی این چیزی نیست که رئیس جمهور می گوید. ترامپ از شرکت های آمریکایی می خواهد نگاه جدیدی داشته باشند، از چین خارج شوند و به جای دیگری بروند».

پس چه چیزی مانع استفاده ترامپ از قانون اختیارات اقتصادی برای اجبار شرکت هایش به خروج از چین می شود؟ پاسخ ، کنگره آمریکاست که از نظر قانون باید تجارت با کشورهای خارجی را تنظیم کند و می تواند رأی به پایان وضعیت اضطراری ملی دهد.

مشکل اینجاست که کنگره به دو سوم آرا نیاز دارد تا به وضعیت اضطراری پایان دهد. بنابراین ترامپ فضای بیشتری برای قدرت نمایی تحت قانون « اختیارات اقتصادی وضعیت اضطراری بین المللی» دارد.