آیا این کشور نوظهور نفتی ثروتمندترین کشور جهان می‌شود؟

آیا این کشور نوظهور نفتی ثروتمندترین کشور جهان می‌شود؟
خلاصه اخبار

گویان طی فقط دو سال به‌خاطر اکتشافات ساحلی نفت، از یک نقطه کم‌اهمیت در نقشه بین‌المللی نفت به یک نقطه مهم تبدیل شده است.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، یک کشور کوچک آمریکای جنوبی که تا همین اواخر به‌عنوان کشور بزرگ‌ترین خودکشی‌های دسته‌جمعی در تاریخ مدرن شناخته می‌شد، حالا کم‌کم شهرتی جدید پیدا می‌کند و این شهرت با ثروت نفتی آن ارتباط دارد.

گویان که بین دو کشور ونزوئلا و سورینام قرار دارد، طی فقط دو سال به‌خاطر اکتشافات ساحلی که توسط شرکت‌های اکسون و هس انجام شده، از یک نقطه کم‌اهمیت در نقشه بین‌المللی نفت به یک نقطه مهم تبدیل شده است.بلوک استابروک جایی است که این اکتشافات انجام شده‌اند. اولین اکتشاف در ۲۰۱۵ صورت گرفت و از آن زمان اکسون به‌طور منظم اکتشافات جدید را اعلام می‌کند. تا امروز ۱۲ اکتشاف صورت‌گرفته و ذخایر کشف‌شده به ۵ میلیارد بشکه می‌رسد.

این مقدار نفت خیلی زیاد است و می‌تواند تمام مشکلات اقتصادی این کشور کوچک را حل کند. گویان کمتر از یک میلیون نفر جمعیت دارد. ولی تاریخ نشان داده این نفت می‌تواند برای این کشور یک بلا باشد. همه چیز بستگی به نحوه مدیریت این ثروت نفتی توسط گویان دارد.گویان که قبلا مستعمره انگلستان بوده، در حال حاضر دچار بیکاری و فقر است و از فساد بالا رنج می‌برد. میلیاردها دلاری که در این درآمدهای نفتی وجود دارد باعث بیشتر شدن بی‌ثباتی سیاسی در این کشور شده؛ چون گروه‌های رقیب برای دسترسی به این دلارهای نفتی با هم رقابت می‌کنند.

گویان امیدوار است که بتواند تا حدی آرزوهای سیاسی را کنترل کند و بر منافع نفتی این اکتشافات پس از آغاز تولید اکسون و هس تمرکز کند. منافعی مانند بهبود شرایط زندگی گویانی‌های فقیر و کاهش نرخ بیکاری و تقویت رشد اقتصادی.

خوشبختانه گویان می‌تواند از نروژ و ونزوئلا درس بگیرد. نروژ بهترین نمونه از کشوری است که می‌تواند از پول نفت خود به شیوه‌ای کارآمد استفاده کند و تبدیل به یکی از ثروتمندترین کشورها بدون وابستگی شدید به نفت شود و در عوض پول این نفت را در سرمایه‌گذاری‌های هوشمندانه استفاده کند.

ونزوئلا هم تصویری از کاری است که نباید انجام شود؛ یعنی غفلت از سایر بخش‌های اقتصاد به‌خاطر نفت، ریختن مستقیم پول نفت در برنامه‌های اجتماعی و شاهد شکست آنها بودن پس از سقوط قیمت نفت. فساد و استبداد ناشی از آن برای کنترل پول نفت از مشکلات دیگر ونزوئلا قبل از تحریم‌های آمریکا بود.

بنابراین این کشور جدید نفتی یا باید به یک نروژ جدید تبدیل شود یا به یک ونزوئلا، نیجریه یا آنگولای جدید؛ کشورهایی که نفت در آنها به جای نعمت تبدیل به بلا شده است. به‌نظر می‌رسد فقط زمان نشان می‌دهد سرنوشت گویان چه خواهد شد.

منبع: donya-e-eqtesad.com