آژانس بین المللی انرژی اتمی گام سوم ایران را بررسی می کند

آژانس بین المللی انرژی اتمی گام سوم ایران را بررسی می کند
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد به آسوشیتدپرس اعلام کرد که از اخبار مربوط به تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای ایران آگاهی دارد و بازرسان آن هر گونه فعالیت مرتبط را به دفتر آژانس در وین اتریش گزارش خواهند کرد. آسوشیتدپرس در ادامه این خبر افزود: کورنل فروتا سرپرست رومانیایی […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد به آسوشیتدپرس اعلام کرد که از اخبار مربوط به تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای ایران آگاهی دارد و بازرسان آن هر گونه فعالیت مرتبط را به دفتر آژانس در وین اتریش گزارش خواهند کرد.
آسوشیتدپرس در ادامه این خبر افزود: کورنل فروتا سرپرست رومانیایی آژانس در چهارچوب “تعاملات جاری” مرتبط با بخش نظارتی برجام، فردا(یکشنبه) برای دیدار با مقام های عالیرتبه ایرانی وارد تهران می شود. شورای حکام آژانس نیز دوشنبه این هفته پشت درهای بسته تشکیل جلسه خواهد داد و فعالیت های هسته ای ایران از جمله موضوعات مورد بحث آن خواهد بود.
پس از شانزدهمین گزارش که روز جمعه نهم شهریور ماه منتشر شد و به مثابه تایید دیگری مبنی بر پایبندی ایران به تعهدات برجامی بود، کورنل فروتا در برنامه و دعوتی از پیش انجام شده در زمان حیات مدیرکل فقید آژانس، فردا به ایران می آید و با برخی مقامات از جمله علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار خواهد کرد.
سفر مدیرکل موقت آژانس به تهران که عصر یکشنبه پایان می یابد، برای نخستین بار و در شرایطی صورت می گیرد که ایران گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود (پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ در ماه می ۲۰۱۸) را آغاز کرده است.
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز گفت که در چارچوب این گام، اولین اقدام، آغاز تولید مواد غنی شده از زنجیره های تحقیقاتی و عدم اخلاط بود که از روز جمعه آغاز و این روند امروز به آژانس اعلام شده است.
دومین اقدام شروع گازدهی ماشین (IR6S) و اقدام سوم، راه اندازی زنجیره ۲۰ تایی ماشین (IR4) بود که هر دوی اینها هم قرار بود از ابتدای سال یازدهم انجام شود.
اقدام پایانی در مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی هم گازدهی به زنجیره ۲۰ تایی ماشین (IR6) بود که آن هم ۲ ماه زودتر از قرار قبلی ذیل تعهدات برجامی انجام می شود.
به گفته کمالوندی، ایران ایجاد زنجیره ۳۰ تایی را در برنامه بعدی دارد که طبق مفاد برجام منطبق بر پاراگراف ۳۶ توافق هسته ای این اقدام ها را در دستور کار خود دارد.