آپشن زعفران، گامی بزرگ برای حمایت از زعفرانکاران/فروش و قیمت زعفران در آینده بیمه می شود

آپشن زعفران، گامی بزرگ برای حمایت از زعفرانکاران/فروش و قیمت زعفران در آینده بیمه می شود
خلاصه اخبار

مدیر عامل تامین سرمایه تمدن گفت: راه اندازی قرارداد آپشن زعفران طی روزهای آینده در بورس کالای ایران، گامی بزرگ در راستای حمایت از زعفرانکاران است چراکه آنها می توانند در این قراردادها حجم فروش و قیمت محصولاتشان را برای چند ماه آینده بیمه کنند.

به گزارش سیگنال به نقل از سنا، محمودرضا خواجه نصیری در گفت و گو با ایسنا در خصوص اقدام بورس کالای ایران برای راه اندازی قرارداد اختیار معامله زعفران در اسفندماه جاری گفت: اصلی ترین مزیت ابزارهای مالی امکان پوشش ریسک قیمتی در آینده است که قرارداد آپشن نیز به دلیل ریسک حداقلی و مشخص، امکان و اختیار جدیدی به زعفرانکاران می دهد این در حالی است که زعفرانکاران می توانند در معاملات آپشن حجم فروش و قیمت محصولاتشان را برای چند ماه آینده بیمه کنند.
وی افزود: استفاده از ابزارهای جدید مالی از جمله معاملات قراردادهای اختیارمعامله در بورس های بین المللی بسیار رایج است زیرا این ابزارها از چند بعد به خصوص از بعد سودآوری و پوشش ریسک بسیار موثر هستند.
به گفته مدیر عامل تامین سرمایه تمدن، نکته اساسی این است که هر چه فاکتورهای اقتصادی به سمت نوسان بیشتر حرکت می کنند و ریسک آینده بیشتر و پیش بینی دشوارتر می شود، نیاز به ابزارهای پوشش ریسک و ابزارهایی همچون اختیار معامله بیشتر می شود لذا سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی علاقمندند با استفاده از این ابزارها ریسک های خود را کاهش دهند.
خواجه نصیری با ذکر مثالی ادامه داد: به عنون مثال نوسانات نرخ ارز باعث می شود که قیمت های آتی برای سرمایه گذاران تحت تاثیر قرار گیرد اما راه اندازی و توسعه ابزارهایی مانند آپشن بر پایه کالاهای مختلف در بورس کالای ایران، شرایط به مراتب برای فعالان اقتصادی بهتر و امن تر می شود.
مدیر عامل تامین سرمایه تمدن اظهار داشت: بورس کالا با توسعه ابزارهای مالی مانند قراردادهای آتی و آپشن، این امکان را فراهم می کند تا ریسک بازار و فعالیت های سفته بازی از بازار فیزیکی، جذب بازارهای مالی و کاغذی شود که این اتفاق در اقتصاد ما به شدت کمک کننده و اثر بخش خواهد بود.
خواجه نصیری تصریح کرد: با توجه به استقبال مطلوب فعالان بازار کشاورزی از ابزارهای مالی بورس کالا همچون قرارداد آتی و گواهی سپرده زعفران، پیش بینی می شود که راه اندازی معاملات قراردادهای اختیار معامله زعفران نیز رفته رفته با استقبال روبه رو شود.
وی اضافه کرد: این در حالی است که هر چه زمان بگذرد و بخش سنتی با نحوه کارکرد این ابزارها بیشتر آشنا شوند و نهادهایی مانند صندوق های کالایی که به صورت تخصصی فعالیت می کنند وخدمات را ساده تر به دست مردم می رسانند، فعال تر شوند عمق بازارهای مالی افزایش می یابد و فعالان بخش کشاورزی با مزایای ابزارهای مالی اشنا می شوند؛ یعنی به جای اینکه مردم و سرمایه گذاران به طور مستقیم وارد سرمایه گذاری بازار کالا شوند، نهادهای مالی به صورت تخصصی در بازارهای کالایی فعالیت می کنند.
مدیر عامل تامین سرمایه تمدن در پاسخ به این سوال که آیا امکان مرجعیت قیمت زعفران دنیا از طریق تابلوی بورس کالای ایران وجود دارد؟ گفت: نحوه کشف قیمت زعفران در بورس کالا نشان می دهد که امکان مرجعیت قیمت زعفران از طریق بورس کالا وجود دارد این در حالی است که هرچقدر حجم بازار بیشتر شود و نهادهای مالی واسط بین کشاورزان، تولید کنندگان و بازار ایجاد شود، عمق بازار افزایش پیدا می کند و عکس العمل بازار سریعتر شده و این امر باعث کشف قیمت بهتر می شود.
وی اظهار کرد: بنابراین باید با توسعه زیرساخت ها و استفاده از بسترهای نوین برای بین المللی کردن بازار زعفران از طریق سازوکار بورس کالای ایران قدم برداشت زیرا زمانیکه محصولی در بورس و از طریق ابزارهای مالی مورد معامله قرار می گیرد، قیمت ها واقعی تر کشف می شود و شفافیت و ثبات در بازارها حاکم می شود.