آمریکا معافیت 4 کشور را برای خرید نفت ایران تمدید می کند

آمریکا معافیت 4 کشور را برای خرید نفت ایران تمدید می کند
خلاصه اخبار

تارنمای اس اند پی گلوبال پلاتز نوشت که آمریکا معافیت های چین، هند، کره جنوبی و ترکیه را از مجازات خریداران نفت ایران به مدت 6 ماه دیگر تمدید می کند.

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، تارنمای انرژی پلاتز بر اساس نظر بیش از 10 تحلیلگر بازار نفت که از نزدیک سیاست های تحریم ایران را پیگیری می کنند، افزود: دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به این چهار کشور اجازه خواهد داد به مدت 6 ماه دیگر واردات نفت خام و میعانات نفتی را از ایران ادامه دهند.
معافیت های ایتالیا، یونان، ژاپن و تایوان از تحریم های نفتی ایران در اوایل ماه مه (اردیبهشت ماه) به پایان خواهد رسید.
یک منبع آگاه از طرح های کنونی دولت آمریکا برای ماه آینده (آوریل) گفت که ایالات متحده به چین اجازه خواهد داد به واردات کنونی روزانه حدود 500 هزار بشکه نفت از ایران ادامه دهد.
منابع آگاه در روزهای گذشته در عین حال به پلاتز گفته اند که سیاست دولت ترامپ در باره اجرای تحریم ها علیه ایران، بصورت مداوم در حال دگرگونی است.
معافیت های نفتی 6 ماهه کنونی واشنگتن که به معافیت به شرط کاهش قابل توجه خرید نفت و فرآورده های نفتی از ایران معروف است، در اوایل ماه مه (اردیبهشت ) به پایان می رسد.
دولت ترامپ تا پیش از دوم نوامبر 2018 / ابان سال گذشته، آشکارا قصد خود را برای قایل شدن معافیت برای کشورهای مشتری نفت ایران اعلان نکرده بود.
بر اساس بررسی های پلاتز، صادرات نفت خام و فرآورده های نفتی ایران با به اجرا گذاشته شدن این معافیت ها در سه ماهه نخست سال 2019 با افزایش روزانه به میزان 170 هزار بشکه نسبت به سه ماهه چهارم سال پیش از آن، به حدود یک میلیون و 300 هزار بشکه در روز رسید.
به گفته سارا وخشوری مدیر موسسه اس وی بی انرژی اینترنشنال، در صورتی که ایالات متحده، معافیت همه کشورهایی را که اکنون از ایران نفت خام وارد می کنند، تمدید کند، صادرات روزانه نفت ایران به 700 هزار تا 950 هزار بشکه خواهد رسید.
به نوشته پلاتز به نقل از داده های منابع کشتیرانی و ردگیری نفتکش ها، صادرات روزانه نفت ایران در ماه گذشته (فوریه 2019) به یک میلیون و 510 هزار بشکه رسید که بالاترین میزان در چهار ماهه اخیر به شمار می رود و نزدیک به 572 هزار و 500 بشکه در روز این مقدار به چین فروخته شده است.

منبع: ایرنا