آمریکا ذخایر استراتژیکش را پر می‌کند

آمریکا ذخایر استراتژیکش را پر می‌کند

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، پرکردن ذخایر استراتژیک نفت که هفته گذشته در پی ریزش قیمت‌ها از سوی برخی از لابی‌گرهای نفتی مطرح شد، دولت آمریکا را قادر خواهد کرد 77 میلیون بشکه نفت را از بازار جهانی خارج کند.

قیمت‌های نفت در پی صدور دستور دونالد ترامپ افزایش پیدا کرد و کاهش هفتگی چشمگیری را که در مسیر ثبت آن قرار داشت محدود کرد. با این حال بعید است این خرید بتواند افزایش عرضه از سوی تولیدکنندگانی مانند روسیه و عربستان سعودی را در ماه آینده جبران کند.

فروش نفت از ذخایر استراتژیک اغلب در زمان تحویل درآمد بیشتری از میانگین شاخص قیمت وست تگزاس اینترمدیت دارد.

ذخایر نفت استراتژیک که پس از تحریم نفت عربی در دهه 1970 ایجاد شد، پیش از این در مواقع اضطراری مانند توفان کاترینا مورد استفاده قرار گرفته است. مخازن نفت استراتژیک 5/ 713 میلیون بشکه ظرفیت دارند و حدود 635 میلیون بشکه اکنون در غارهای نمکی زیرزمینی در نوار ساحلی خلیج مکزیک نگهداری می‌شوند.

باب مک نالی، موسس شرکت مشاوره «راپیدان انرژی» در این باره به بلومبرگ گفت: اگرچه پرکردن ذخایر نفت استراتژیک موج جدید عرضه به بازار جهانی را جبران نمی‌کند اما از نظر امنیت ملی و چشم‌انداز بودجه منطقی است. بهتر است که در زمان کاهش قیمت‌ها و پیش از شرایط اضطراری این ذخایر پر شوند.

اما معلوم نیست آیا خرید نفت مستلزم موافقت کنگره است یا خیر. وزارت انرژی آمریکا در سال 2016 اعلام کرده بود مخازن نفت استراتژیک می‌توانند با نرخ روزانه 225 هزار بشکه پر شوند.

در سال‌های اخیر کنگره از این ذخایر برای درآمدزایی و تامین پول برنامه‌های دولت استفاده کرده بود و ترامپ در پی انقلاب نفت شیل و کاهش وابستگی آمریکا به واردات، پیش از این با کاهش نصف این ذخایر موافقت کرده بود.

اگر دولت آمریکا این ذخایر را با قیمت فعلی نفت پر کند، این خرید حدود 6/ 2 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت و در شش ماه آینده حدود 430 هزار بشکه در روز تقاضا برای نفت ایجاد می‌کند.

درحال‌حاضر دولت آمریکا انتظار دارد میزان عرضه از تقاضا در سال 2020 حدود 970 هزار بشکه در روز فراتر رود. با این حال شرکت بازرگانی نفت ترافیگورا پیش‌بینی کرده است میزان تقاضا برای نفت امسال به‌دلیل شیوع ویروس کرونا 10 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا می‌کند.

آمریکا تاکنون حدود 7/ 25 میلیارد دلار برای ساخت ذخایر نفت استراتژیک هزینه کرده که 5 میلیارد دلار برای تاسیسات و باقی آن برای خود نفت‌خام بوده است. میانگین قیمت نفتی که خریداری شده، 70/ 29 دلار در هر بشکه بوده است.

هفته گذشته دولت آمریکا برنامه فروش 12 میلیون بشکه نفت از محل ذخایر استراتژیک را با اشاره به شرایط بازار لغو کرد.

 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.