آغاز پذیره‌نویسی نخستین صندوق جسورانه حوزه فرهنگ و هنر در فرابورس

آغاز پذیره‌نویسی نخستین صندوق جسورانه حوزه فرهنگ و هنر در فرابورس

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

ندا بشیری در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، با اشاره به اینکه در سه ماه گذشته تعداد دو صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه نیز فراخوان مبالغ تعهد شده و تادیه نشده خود را جمعاً به ارزش 300 میلیارد ریال به اتمام رسانده‌اند، عنوان کرد: همچنین یک صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه دیگر به زودی تادیه خود را به اتمام می‌رساند.

به گفته او این سه صندوق یعنی صندوق‌های جسورانه فیروزه، جسورانه رویش و جسورانه پارتین تاکنون در بیش از 11 شرکت نوپا بیش از590 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام داده‌اند.

او با بیان اینکه این صندوق‌ها نقش بسزایی در تامین مالی و رشد شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان داشته‌اند، افزود: از صنایع هدف این صندوق‌ها، صنعت پزشکی و سلامت با بیش از 300 میلیارد ریال در جایگاه اول و حوزه تجارت الکترونیک با بیش از 150 میلیارد ریال در جایگاه دوم جذب منابع قرار گرفته اند.

صندوق‌های جسورانه چه مزایایی برای اقتصاد دارند؟

بشیری به نقش صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته بارها مقامات عالی‌رتبه کشور به توجه و حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان تاکید داشته‌اند که در این بین صندوق‌های جسورانه و خصوصی فرابورس با تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری محور، نقش بسزایی در توسعه این شرکت ها ایفا می‌کنند و این روند می‌تواند پایه‌گذار فرصتی برای رشد و تکامل هر چه بیشتر اقتصاد دانش‌بنیان کشور شود.

سرپرست معاونت توسعه کسب‌وکار فرابورس به نتایج پژوهش‌ها درباره تاثیر بلندمدت شرکت‌های استارتاپی بر درآمد ملی و پیشرفت‌های اقتصادی-اجتماعی کشورها اشاره کرد و ادامه داد: تاثیر این قبیل شرکت‌ها در متغیرهای ذکرشده بسیار بیشتر از سایر شرکتهاست و بیشترین کارآفرینی در دنیا مربوط به بنگاه‌های نوپا با سن کمتر از 5 سال به شمار می‌رود. همچنین توجه و حمایت از استارتاپ ها و شرکت های نوپا که نیاز به منابع مالی برای رشد و توسعه خود دارند، می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش نرخ بیکاری کشور و بهبود شاخص های اقتصادی کشور در بلندمدت داشته باشد.

چند و چون پذیره‌نویسی صندوق جسورانه سپهر یکم

بشیری درباره ویژگی‌های اولین صندوق سرمایه‌گذاری حوزه فرهنگ و هنر که از امروز پذیره‌نویسی آن در بازار ابزارهای مالی فرابورس ایران آغاز می‌شود نیز گفت: صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه سپهر یکم پس از اخذ موافقت اصولی از سازمان بورس، تادیه نقدی سهم مؤسسان و تکمیل مدارک در تاریخ 8 آذرماه موفق به اخذ مجوز پذیره‌نویسی از سازمان بورس و اوراق بهادار شد.

به گفته او تعداد کل واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه سپهر یکم به میزان یک میلیون واحد سرمایه‌گذاری است که 200 هزار واحد آن ممتاز بوده و 800 هزار واحد سرمایه‌گذاری عادی آن طی دوره پذیره‌نویسی یعنی از 27 آذر الی 4 دی توسط مشارکت‌کنندگان در پذیره‌نویسی این صندوق خریدار خواهد شد.

سرپرست معاونت توسعه کسب‌وکار فرابورس با اشاره به اینکه درصد تادیه نقدی سرمایه این صندوق در زمان تاسیس 20 درصد در نظر گرفته شده است؛ خاطر نشان کرد: این بدان معنی است که سرمایه‌گذاران در ازای خرید هر واحد سرمایه‌گذاری این صندوق به جای پرداخت یک میلیون ریال مبلغ 200 هزار ریال پرداخت می‌کنند.

بشیری به موسسان این صندوق اشاره و اظهار کرد: از جمله مؤسسان این صندوق حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان یکی از متولیان اصلی فرهنگ و هنر و صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان متولی اصلی حمایت از اکوسیستم نوآوری و دانشبنیان کشور است و تاسیس این صندوق پیوند مناسبی میان فعالان فرهنگ و هنر کشور، اکوسیستم نوآوری و بازار سرمایه برقرار خواهد کرد.

او با بیان اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه دارای ریسک نسبتا زیادی هستند و افرادی که در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند ریسک‌پذیر بوده و ریسک کاهش ارزش اصل دارایی خود را تحمل می‌کنند، بیان کرد: در عین حال ممکن است سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها بازده‌های بسیار جذابی برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان بیارود؛ این صندوق ها در چارچوب اساسنامه و امیدنامه خود سرمایه‌گذاری کرده و ملزم به تشکیل سبد سرمایه‌گذاری هستند که خود باعث کاهش ریسک سرمایه‌گذاری می‌شود.

وی در پایان عنوان کرد: هم‌اکنون 13 صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه با مجموع سرمایه 9 هزار و 250 میلیارد ریال پذیره‌نویسی شده‌اند که با اتمام پذیره‌نویسی صندوق سپهر یکم تعداد صندوق‌های جسورانه به 14 عدد می‌رسد.

 

*خبرنگار: حسنا محمدی

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.