آغاز عملیات اجرایی طرح پتروشیمی اندیمشک

آغاز عملیات اجرایی طرح پتروشیمی اندیمشک
خلاصه اخبار

عملیات اجرایی ساخت طرح ۳۰۰ هزار تنی اتیلن اکساید و محصولات پایین‌دست صنعت پتروشیمی در اندیمشک، پنج‌شنبه با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، فریدون حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان محلی آغاز شد.در این مراسم زنگنه با بیان اینکه پتروشیمی ایران در آستانه یک تحول بزرگ قرار دارد، اظهار کرد: در اوج تحریم تولید محصولات پتروشیمی کشور افزایش یافت و همه تلاش خود را انجام می‌دهیم تا پروژه‌ای روی زمین نماند. سال آینده نیز بیش از نیاز کشور خوراک تولید می‌شود.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم ، وزیر نفت با تاکید بر اینکه طرح پتروشیمی اندیمشک یک کار نمایشی نیست، ادامه داد: زمان زیادی صرف شد تا پتروشیمی خلیج فارس را قانع کنیم تا در این طرح سرمایه‌گذاری کند. بر این اساس زمانی که این هلدینگ سرمایه‌گذاری را پذیرفت قرار شد بیشترین نیروها را از مردم بومی به کار گیرند. زنگنه تصریح کرد: این طرح اقتصادی بوده و سودآوری خوبی به همراه خواهد داشت. همچنین وزارت نفت نیز برای توسعه طرح پتروشیمی اندیمشک نظری مساعد دارد. وزیر نفت در ادامه با ابراز امیدواری از بهره‌برداری طرح احداث پتروشیمی اندیمشک حداقل تا سه سال آینده، گفت: طرح اتیلن اکساید اندیمشک طرح بزرگی است که خط جدیدی برای پتروشیمی‌های اتیلن ایجاد می‌کند. همچنین چند پتروشیمی پایین دست نیز می‌تواند در کنار آن احداث شود.وزیر نفت در ادامه افزود: مسوولیت جمع آوری گازهای همراه نفت که علاوه بر آثار زیست محیطی، عواید اقتصادی بزرگی به همراه دارد، بر عهده شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، هلدینگ خلیج فارس و پتروشیمی مارون گذاشته شده است.

تصمیم به عرضه سهام سه ‌شرکت در سال جدید

در این مراسم جعفر ربیعی مدیرعامل پتروشیمی خلیج فارس نیز گفت: شرکت پتروشیمی اندیمشک قرار است در بخش پایین دست اتیلن فعالیت کند. این یک پروژه ۳۰۰ هزار تنی است و برای حدود ۸۰۰ نفر بعد از بهره‌برداری و بیش از ۲ هزار نفر در زمان ساخت اشتغال‌زایی می‌کند. وی در ادامه افزود: برآوردهای صورت گرفته برای ساخت این پروژه نشان از هزینه کمتر از ۴۰۰ میلیون دلاری دارد. قرار است صندوق توسعه ملی بخشی از این سرمایه را تامین ‌کند و مابقی آن به کمک هلدینگ خلیج فارس تامین می‌شود. ربیعی در ادامه با اشاره به اینکه «فارس» در حال حاضر ۵/ ۸ میلیارد دلار پروژه در دست اجرا دارد گفت: این سه پروژه از ارزشی بالغ بر ۴ میلیارد دلار برخوردار است که در سال ۹۸ به بهر‌ه‌ برداری نهایی می‌رسد. وی در ادامه با اشاره به اینکه سه طرح پتروشیمی یادشده در استان‌های خوزستان، چهارمحال‌وبختیاری و ایلام است، گفت: طرح پالایشگاه گازی بیدبلند در استان خوزستان، طرح اوره و آمونیاک لردگان و طرح اولفین ایلام در استان‌های چهارمحال‌و‌بختیاری و ایلام از جمله این سه‌طرح است که در سال آینده بهره‌برداری آن آغاز می‌شود. مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در ادامه به تصمیم برای عرضه سهام سه شرکت در بورس تهران اشاره کرد و گفت: سال ٩٨ سه شرکت پتروشیمی بندرامام، پتروشیمی نوری و پتروشیمی بوعلی روی تابلوی شیشه‌ای بازار بورس می‌روند. ربیعی در ادامه تاکید کرد: ۱۲درصد از ارزش بازار سهام متعلق به هلدینگ خلیج فارس و شرکت‌های وابسته به آن است که با ورود این سه طرح، جمع ارزش سهام شرکت‌های وابسته به این هلدینگ در بورس افزایش می‌یابد.