آشنایی با کمپانی Blockstream و نقش برجسته آن در توسعه بیت کوین!

آشنایی با کمپانی Blockstream و نقش برجسته آن در توسعه بیت کوین!
خلاصه اخبار

وقتی که افراد در مورد توسعه بیت کوین فکر می کنند، معمولا تصویر داوطلبانی در گوشه و کنار جهان به ذهنشان می آید که به خاطر منافعی مشترک در حال همکاری هستند. اما برای چندین سال است که بیشتر این توسعه توسط شرکت خصوصی بلاک استریم (Blockstream) انجام گرفته است. Blockstream یک شرکت زیرساختی و توسعه ای بلاک چین است که در درجه اول متمرکز بر بیت کوین می باشد.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین، این شرکت در سال ۲۰۱۴ توسط دکتر آدام بک (Adam Back) و دیگر توسعه دهندگان بیت کوین بنیان گذاری شد. Adam Back مخترع HashCash نیز می باشد که در الگوریتم استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت Blockstream مجموعه ای از فناوری ها و محصولات تجاری را برای اکوسیستم بیت کوین توسعه داده است. در این نوشتار قصد داریم که نگاهی بر این توسعه های مختلف بیاندازیم و به اهمیت آنها برای آینده بیت کوین بپردازیم.

فناوری هسته و مرکزی

Elements یک پروتکل بلاک چینی متن باز است که هم به عنوان یک بلاک چین مستقل می تواند به کار رود و هم به عنوان یک زنجیره جانبی. زنجیره های جانبی اساسا بلاک چین های مجزایی هستند که به موازات یک بلاک چین اصلی مانند بیت کوین اجرا می شوند. هدف از این کار این است که ویژگی هایی مانند قابلیت های قرارداد هوشمند پیچیده تر یا بازده بالاتر را به زنجیره جانبی محول کنند که طبعا آمادگی لازم برای ادغام چنین ویژگی هایی در بلاک چین اصلی موجود نیست.

Elements سه مزیت اصلی را ارائه می دهد: سرمایه های صادر شده، تراکنش های محرمانه و قابلیت همکاری تراکنشی. دارایی های صادر شده باعث می شوند که دارایی های دیجیتال مجزا و متعددی صادر و معامله شوند. به عنوان مثال می توان بیت کوین، اتر و یک ارز کلاسیک توکنی شده را بر روی بلاک چین Elements در یکجا داشت.

تراکنش های محرمانه نیز یک ویژگی است که مقدار تراکنش و نوع دارایی دیجیتال را مخفی می کند. با مخفی کردن هویت دارایی دیجیتال، امکان تشخیص بیت کوین، اتر و یا ارز کلاسیک توکنی شده که مورد استفاده قرار می گیرد، غیر ممکن می شود. این جنبه از پروتکل Elements بسیار رضایت بخش و آینده دار است. این ویژگی به کاربران اجازه می دهد که به ترید دارایی ها در داخل و در بین دیگر بلاک چین ها بپردازند که این کار از طریق چیزی بنام پیوند دو طرفه انجام می گیرد.

Blockstream از کد بیس یا همان کد پایه بیت کوین برای توسعه Elements استفاده کرد. از آنجایی که هنوز هم شباهت زیاد است، Elements یک حیطه شگفت انگیز را برای تست فناوری های مدرن تر که ممکن است روزی راهشان به داخل خود بیت کوین باز شود، فراهم می کند. به عنوان مثال تیم این پروژه قصد دارد که امضا های Schnorr را بر روی Elements قبل از آنکه تیم بیت کوین آن را بر روی بیت کوین پیاده کند، گسترش داده و اعمال کند. پیشنهاد شده که امضا های Schnorr جایگزین طرح امضای ECDSA فعلی شوند که بر روی بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرد و بازده و کارایی را بالا برده و همچنین راه را برای ارتقا های خصوصی متنوع باز می کند.

محدودیت های Elements

Elements از استخراج یا گواه اثبات کار (proof of work) مانند بیت کوین استفاده نمی کند بلکه به جای آن طرح فدراسیون امضا را مورد استفاده قرار می دهد. این طرح در اساس یک مدل گواه اثبات قدرت (proof of authority) است که به موجب آن به طرفین به عنوان امضا کنندگان بلاک اشاره می شود که بلاک ها را ایجاد و امضا می کنند. البته در اینجا همان سطح غیرمتمرکز بودن و تغییر ناپذیری موجود در بیت کوین ارائه داده نمی شود زیرا هیچ مکانیسم تئوری بازی برای جلوگیری از تبانی بین امضا کنندگان بلاک در تراکنش های برگشتی یا انسدادی در این حالت موجود نمی باشد. در نهایت، Elements برای استفاده تجاری بین گروه کوچکی از طرفین که اعتماد متقابل به همدیگر دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

C-Lightning

احتمالا در باره شبکه لایتنینگ (lightning network) شنیده اید. این یک پروتکل لایه دوم است که سرعت خیلی بالا و تراکنش ها و ریز تراکنش های کم هزینه را فراهم می کند که توسط امنیت بلاک چین بیت کوین پی ریزی شده است. این شبکه از شکلی از قرارداد های هوشمند استفاده می کند که کانال های پرداخت نامیده می شود.

در حال حاضر سه نسخه اصلی از شبکه لایتنینگ وجود دارد که Lightning Labs daemon، ACINQs Eclair و C-Lightning می باشند. C-Lightning که در مقابل Daemon قرار دارد، توسط Blockstream بازار یابی شده تا نهایت استفاده از آن انجام شود. Christian Decker که یک محقق Blockstream است در آپریل ۲۰۱۸ یک آپدیت در زمینه لایتنینگ بنام eltoo بیرون داد. این به روز رسانی وعده ایمن تر کردن شبکه و ارائه نوع جدیدی از قرارداد های هوشمند خارج از زنجیره بنام کارخانه های کانال (channel factories) را می دهد. C-lightning در حال حاضر در دومین مرحله آزمایش است و اطلاعات دقیقی در مورد تاریخ راه اندازی کامل آن در دست نیست.

مشارکت های حریم خصوصی

به جز این دو تمرکز اصلی، اعضای تیم Blockstream فعالانه برای توسعه کد بیت کوین کور (Bitcoin Core) مشارکت می کنند و پروتکل های متنوعی را برای بهبود ارائه می دهند. تیم تحقیق Blockstream در توسعه Bulletproofs مشارکت داشته است که این روشی برای فشرده کردن اندازه تراکنش های محرمانه و عملی کردن آنها برای ادغام در هر ارز دیجیتال می باشد. تیم مونرو قبلا Bulletproofs را اجرا کرده و بسیاری در اکوسیستم بیت کوین نیز این کار را بهترین و آسانترین شیوه برای افزایش حریم خصوصی بلاک چین بیت کوین در آینده ای نزدیک می دانند. Andrew Poelstra که یک محقق Blockstream است نیز مفهومی بنام اسکریپت های بدون اسکریپت (Scriptless Scripts) را منتشر کرده است. این مفهوم وعده افزایش حریم خصوصی قرارداد های هوشمند را می دهد؛ بنابراین توسعه دهندگان می توانند آن را برای افزایش ناشناسی همه کاربران در شبکه لایتنینگ مورد استفاده قرار دهند.

برنامه ها و محصولات

کار Blockstream فراتر از نرم افزار و کد است. این شرکت در سال ۲۰۱۷ شروع به راه اندازی شبکه ماهواره ای خود کرد که حالا تمامی کره زمین را تحت پوشش قرار می دهد. قبل از وجود این شبکه ماهواره ای، شبکه بیت کوین برای عملکرد خود متکی بر زیربنای اینترنتی بود. اگر خرابی در اتصال اینترنت در ناحیه ای پیش می آمد، در آن ناحیه، نود به بلاک چین بیت کوین متصل نمی شد. شبکه ماهواره ای این مشکل را حل می کند و همیشه و برای همه به طور رایگان در دسترس است.

برای اتصال به شبکه، یک اپراتور نود فقط نیاز به یک آنتن ماهواره ای و یک رسیور یو اس بی دارد. در کل، این موارد کمتر از 100 دلار هزینه بر می دارند. برای آنهایی که در نواحی دور افتاده هستند و دسترسی آنها به اینترنت همیشگی نیست، این شبکه می تواند اعتماد پذیرتر باشد.

Liquid

استفاده اصلی Elements برای Blockstream، بلاک چین شخصی Liquid می باشد. این بلاک چین طراحی شده تا حرکت سریع و خصوصی بین موسسات را تسهیل کند. تراکنش های محرمانه چنین حریم خصوصیی را تضمین می کنند. به جای اینکه موسسات دارایی های کریپتو خود را بر روی بلاک چین های مجزا قرار دهند، قادر به استفاده از بلاک چین Liquid برای انتقال های سریع تر و خصوصی تر خواهند بود. علاوه بر این، زمانی که نیاز به انتقال بیت کوین در بلاک چین بیت کوین نباشد، فضا آزاد می شود و کارمزد ها برای دیگر کاربران بیت کوین پایین می آید. با توجه به اینکه در حال حاضر محدوده اندازه بلاک بر روی بیت کوین 1MB می باشد، برنامه هایی مانند Liquid برای جلوگیری از انسداد زنجیره بسیار مهم خواهند بود.

از انجا که Liquid بر اساس Elements می باشد، دارایی های کریپتویی متعدد را به همراه ارز های کلاسیک توکنی شده بر روی زنجیره اش پشتیبانی می کند. علاوه بر این، Blockstream می گوید که همچنین اوراق بهادار توکنی را پشتیبانی می کند.

مکانیسم آپدیت داده ها

Blockstream در مشارکت با ICE قصد دارد که یک مکانیسم آپدیت داده های ارز دیجیتال ایجاد کند. این یک محصول تجاری است و هدف Blockstream تریدر ها و موسسات ترید می باشد. این مکانیسم به جمع آوری و ارائه داده های ترید در حال حاضر و در گذشته می پردازد. در حال حاضر، کاربران می توانند به داده های 15 ارز دیجیتال مجزا و 17 ارز کلاسیک دسترسی داشته باشند.

ICE شرکت پشتیبان پروژه بکت (Bakkt) است که پیش بینی های هیجان برانگیزی را در مورد این صرافی شنیده ایم و ICE در حال حاضر صاحب صرافی بورس نیویورک به همراه 11 صرافی دیگر در سراسر جهان می باشد.

نتیجه بحث

Blockstream از ۲۰۱۴ تا کنون خودش را تبدیل به غولی در صنعت بیت کوین کرده است. در حال حاضر واضح است که هدف این سازمان این است که تبدیل به بازیگر اصلی در هر دو زیرساخت فنی و مالی بیت کوین شود. این سازمان که توسط دانشگاهیان و توسعه دهندگان بنیان گذاری شده است، در حال حاضر نقش فعالی در توسعه کد بیت کوین دارد. این تیم تمرکز آشکاری بر بهبود حریم خصوصی و همچنین قابلیت جایگزینی دارد که این ویژگی ها نه تنها برای بیت کوین بلکه برای دارایی های کریپتویی اصلی نیز بسیار حیاتی می باشند. سال ۲۰۱۹ باید سال مهمی برای این شرکت باشد. ما مشتاقانه علاقه مند به پیاده سازی C-Lightning و موفقیت Liquid می باشیم و در انتظار می مانیم.