آخرین قیمت دلار در بازار تا پیش از امروز / مهار نوسان ارز با حراج هلندی!

آخرین قیمت دلار در بازار تا پیش از امروز / مهار نوسان ارز با حراج هلندی!

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، در هفتمین روز اسفندماه، صرافی‌های بانکی بر تابلوی فروش، قیمت دلار را به یکباره 800 تومان افزایش دادند و عدد 15 هزار و 600 تومانی را ثبت کردند. در واکنش به این رشد،‌ بازار آزاد تنها شاهد 100 تومان رشد قیمت بود.

شاید باورش دشوار باشد؛ ولی صرافی‌های بانکی قیمت فروش دلار را 800 تومان افزایش دادند؛ ولی در بازار آزاد شاهد رشد قیمت زیادی نبودیم. روز چهارشنبه، صرافی‌های بانکی قیمت فروش دلار بر تابلوی خود را در همان ابتدای روز 15 هزار و 600 تومان درج کردند. این در حالی بود که در پایان روز سه‌شنبه، این صرافی‌ها قیمت فروش این ارز را 14 هزار و 800 تومان ثبت کرده بودند. با توجه به رشد 4/ 5 درصدی دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی، می‌توان گفت بازارساز در روز پنجم هفته سیاست جسورانه‌ای را در پیش گرفت و اتفاقا این سیاست حداقل سه دستاورد کوتاه‌مدت برای او داشت.

در اولین گام با نزدیک شدن قیمت صرافی‌های بانکی به نرخ بازار آزاد، آربیتراژ قیمتی از بین رفت و تقاضای کاذب از بازار خارج شد. حدود ساعت 3 بعدازظهر دیروز،‌ دلار در بازار آزاد با قیمت 15 هزار و 700 تومان به فروش می‌رفت که تنها فاصله 100 تومانی با قیمت صرافی‌ها داشت. این در حالی بود که در روز سه‌شنبه 800 تومان فاصله بین این دو نرخ وجود داشت و همین موجب می‌شد که افراد بیشتری در مقابل صرافی‌های منتخب به دنبال تهیه دلار باشند.

در هفتمین روز اسفندماه که قیمت‌ها به هم نزدیک شدند، دیگر تقاضای خاصی در برابر صرافی‌ها نبود. البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که بخشی از افراد نمی‌توانند از صرافی‌های منتخب ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند؛ چرا که قبلا سهمیه سالانه 2 هزار و 200 دلاری خود را دریافت کرده‌اند.

دستاورد دوم بازارساز به واسطه سیاست جسورانه بالا بردن نرخ صرافی‌ها، کاهش نوسانات در بازار آزاد بود. دیروز قیمت دلار در بازار آزاد 100 تومان افزایش یافت و به بهای 15 هزار و 700 تومان رسید. به‌رغم این رشد، خبری از نوسانات رفت و برگشتی نبود و دلار که در ابتدای روز با قیمت 15 هزار و 670 تومان کار خود را آغاز کرده بود،‌ تا ساعت 3بعدازظهر تنها 30تومان دیگر رشد کرده بود. البته برخی فعالان عنوان می‌کردند که پس از ساعت 4بعدازظهر قیمت‌های بالاتری نیز در بازار به ثبت رسیده است. با این حال،‌ میزان نوسانات روزانه و فضای بازار، آرام‌تر از روزهای قبل بود و خبری از رفت و برگشت‌های قیمتی نبود. در کنار این، بازارساز دستاورد سومی نیز از افزایش قیمت صرافی‌های بانکی به دست آورد و آن این بود که توانست منابع ریالی بیشتری را برای خود جذب کند. از آن سو صرافی‌ها با بالا آوردن قیمت خرید می‌توانستند ارز مردم عادی را بخرند و دست بالاتری نسبت به دلالان برای خرید ارز داشته باشند.

می توان گفت بازار ارز دیروز با سیاست جسورانه بازارساز تا حدی آرام شد؛ ولی مساله این است که تا حدی در بازار تقاضای احتیاطی به دلیل نااطمینانی‌های کنونی وجود دارد و در صورتی که کمی این نگرانی‌ها کاهش پیدا نکنند، ‌احتمال رشد بیشتر قیمت را نمی‌توان از نظر دور نگه داشت. بخشی از نااطمینانی‌های فعلی در بازار ارز ناشی از رشد نرخ حواله درهم است و بخش دیگری از آن به نگرانی‌های برمی‌گردد که به دلیل شیوع ویروس کرونا افزایش یافته است. به گفته فعالان، مبادلات مالی با کشورهای همسایه کاهش پیدا کرده است و این عامل می‌تواند کشور را از لحاظ اقتصادی تحت تاثیر قرار دهد. دیروز نیز در مقطعی نرخ حواله درهم به حدود 4350 تومان رسیده بود. با این نرخ، ارزش دلار در بازار داخلی می‌توانست به حدود 15 هزار و 900 تومان برسد. با این حال، احساس معامله‌گران مبنی بر اینکه بازارساز به دنبال فروش ارز قیمت‌های بالاست، موجب شد که معامله‌گران بازار داخلی تا حدی در خرید ارز احتیاط کنند.

در روزی که قیمت دلار بالا رفت، سکه تمام بهار آزادی نیز به کانال 6 میلیون تومان بازگشت و با 110 هزار تومان افزایش به بهای 6 میلیون و 100 هزار تومان رسید. به گفته فعالان،‌ پس از ساعت 4 بعدازظهر حتی قیمت‌های بالاتری نیز در بازار به ثبت رسید. به گفته فعالان، سخت‌گیری‌های بیشتر نسبت به دلالان دلار، یکی از عوامل بود که منجر شد برخی معامله‌گران ترجیح بدهند در بازار سکه فعالیت کنند. برخی فعالان عنوان می‌کردند که با دلالان دلار برخوردهای امنیتی صورت گرفته است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
نظرات کاربران
 • محسن اشرف

  باسلام سکه باز یا باهلوگرام درفروش فرقیم میکنه چون کل زندگیم همین چهارتاسکه هست آیا الان موقع فروشش هست یاصبرکنم چون الان احتیاجی ندارم برای فروش

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام
   هنگام خرید سکه پلمپ شده تهیه نمایید که جهت تشخیص آن میتوانید از آموزش های بخش طلا وارز سیگنال استفاده نمایید.
   همچنین میتوانید تحلیل های ما را در بخش تحلیل طلا وارز سیگنال دنبال فرمایید.

 • عالی

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
10 فروردین 1399